Piękna opalenizna latem dodaje uroku, ale nie zawsze opalanie się jest tak bezpieczne. Czasem może powodować uczulenie na słońce i wtedy należy szybko zareagować, aby złagodzić taki stan skóry. Dowiedz się, czym jest alergia na słońce i jak jej zapobiegać.

Czym jest alergia na słońce?

Alergia na słońce to inaczej nieprawidłowa reakcja na słońce, która bywa też nazywana wysypką od słońca. Wyróżnia się kilka rodzajów takiego uczulenia. Wymienia się tutaj zatrucie słoneczne, czyli małe guzki po ekspozycji na słońce. Inna odmiana to fotoalergia, która sprawia, że substancja nałożona na skórę wchodzi w reakcję ze słońcem i powoduje podrażnienie na ciele. Jest także pokrzywka słoneczna, występująca nawet po kilku minutach na słońcu, jak i świąd posłoneczny, który jest wysypką w postaci wypukłych plam. Jak najlepiej podsumować, czym jest alergia na słońce? Uczulenie na słońce to wyraźna reakcja skóry, której trudno byłoby nie zauważyć. Pojawia się w głównie w odkrytych miejscach na ciele, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, aby była w miejscach zakrytych. Najczęściej takie zmiany swędzą, pojawia się suchość lub pieczenie, a skóra ma różowy lub czerwony odcień.

Jak radzić sobie z uczuleniem na słońce?

Jeśli już zauważysz niepokojące objawy i wysypkę, najlepiej jest po prostu zostać w domu i nie wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Oczywiście jest to trudne, szczególnie gdy w grę wchodzi wyjazd wakacyjny. Dobrym sposobem może być przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które mogą powstrzymać reakcję alergiczną skóry i przynieść ukojenie. Może być tak, że zmiany znikają w ciągu kilku godzin, ale mogą utrzymywać się cały czas, ze względu na ekspozycję na słońcu. Podrażnioną skórę należy nawilżać i delikatnie pielęgnować, za pomocą substancji kojących takich jak aloes lub pantenol. Pamiętaj, aby nie bagatelizować wysypki, bo mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak utrudnione oddychanie, bóle głowy lub niskie ciśnienie krwi.

Możesz zapobiegać uczuleniu na słońce na różne sposoby

Przede wszystkim, gdy jesteś posiadaczką jasnego fototypu skóry, to musisz przygotować się na to, że Twoja skóra jest bardziej podatna na promieniowanie. Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest większe. Jeśli zaczynasz opalanie na mocnym słońcu, a Twoja skóra nie jest zahartowana, bo to początek sezonu lub jesteś w ciepłych krajach, to skóra może zareagować alergicznie. Pamiętaj, aby przy stosowaniu leków hormonalnych lub antybiotyków, unikać słońca. To samo dotyczy niektórych ziół takich jak dziurawiec czy nawet nowych kosmetyków. Stosowane filtry ochronne powinny być jak najwyższe, choć upewnij się, czy sam krem do opalania nie działa drażniąco w reakcji ze słońcem. Tak naprawdę najlepsze ubranie na upał to zakrywanie ciała za pomocą przewiewnych materiałów jak bawełna i len, a nie odsłanianie go, jak powszechnie się uważa. Gdy wybierasz krem na dzień, to wybieraj taki produkt, który oprócz składników nawilżających zawiera już wysokie filtry ochronne na poziomie spf 25 lub spf 50.

 

Autor: Redakcja partnera