Funkcjonowanie dróg oddechowych ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego nie powinno się tego ignorować i dbać o prawidłową higienę. Czystość dróg oddechowych może mieć istotne znaczenie jeśli chodzi o nasze zdrowie, chronić przed przeziębieniami i chorobami wirusowymi. Mając to na uwadze warto zapoznać się z tym czym jest cewnik do odsysania górnych dróg oddechowych i kiedy można go wykorzystywać.

Czym są cewniki do odsysania G.D.O?

Cewniki do odsysania G.D.O to urządzenia, które maja za zadanie usuwać śluz, który znajduje się w tchawicy. Cewnik jest prostą elastyczną rurką z tworzywa sztucznego. Zakończeniem jest złączka, dzięki której można podłączyć do cewnik elektryczny ssak. Mimo, że budowa jest prosta to jednak chcąc wykorzystywać cewnik powinno się posiadać odpowiednią wprawę i doświadczenie w wykorzystywaniu takiego sprzętu.

Kiedy wykorzystuje się cewniki do odsysania dróg oddechowych?

W przypadku pacjentów zdrowych śluz, który znajduje się na ściankach górnych dróg oddechowych chroni przed zanieczyszczeniami i nie trzeba go usuwać. Wychwytuje pyły, drobnoustroje, które wdychamy. Dochodzi więc do filtrowania powietrza, które trafia do płuc. Materiał, który się zgromadzi, a który nie jest pożądany zostanie następnie usunięty przez odruch kaszlu. W przypadku osób zdrowych jest to naturalny proces, który nie wymaga wspomagania.

Inaczej to wygląda u tych, którzy są wentylowani mechanicznie. Między innymi dotyczy to pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, gdzie dostarczana jest większa ilość tlenu. Intubacja może być jednym sposobem na utrzymanie funkcji życiowych, jednak rurka intubacyjna w tchawicy ma niekorzystny wpływ na płuca, ponieważ może to prowadzić do zasiedlenia się bakterii górnych dróg oddechowych. Nienaturalne otwarcie tchawicy doprowadza do prostej drogi dla bakterii. Jednocześnie normalne mechanizmy obronne wtedy nie funkcjonują, co sprawia, że rozwój chorób będzie łatwiejszy. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie wykorzystanie specjalnego urządzenia od odsysania górnych dróg oddechowych.

W jaki sposób wykorzystuje się cewniki do odsysania górnych?

Cewniki do kontrolowanego odsysania górnych dróg oddechowych mogą zwiększać ryzyko zakażenia, dlatego konieczne jest zachowanie higieny w trakcie pracy z nimi. Cewnik trzeba wymienić za każdym razem, gdy opuszcza tchawicę. Zawsze stosuje się odkażanie rąk i maseczki chirurgiczne. Chcąc wykorzystać taki cewnik należy zadbać o ustawienie łóżka pod katem około 40 stopni, oczyścić i odkazić jamę ustną i natlenić płuca pacjenta. W trakcie zabiegu wprowadza się cewnik do rurki intubacyjnej i włącza ssanie. Cewnik powinien w trakcie wyciągania obracać się ruchem spiralnym wokół własnej osi. Po zmianie cewnika można ponowić odsysanie zawsze nowym cewnikiem. Po zakończeniu pracy trzeba ponownie zadbać o natlenienie płuc. W trakcie aplikacji cewnika można doprowadzić do uszkodzenia nabłonka tchawicy, dlatego trzeba wykazać się w trakcie pracy szczególną ostrożnością. Jeśli jednak odsysanie zostanie przeprowadzone prawidłowo będzie to szansa na to, by chronić pacjenta przed rozwojem drobnoustrojów.

Autor: Redakcja partnera