Leki na uspokojenie to bardzo szeroka gama produktów, dostępne są zarówno preparaty bez recepty, jak i leki przepisywane przez lekarza, o silniejszym działaniu. Czy warto przyjmować tego typu środki?

Na co stosuje się leki uspokajające?

Stosowanie preparatów o działaniu uspokajającym polecane jest osobom, które na co dzień mierzą się ze stresem lub lękiem, które mogą bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie człowieka. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają redukować negatywne skutki związane ze stresem, którego w dzisiejszych czasach z całą pewnością nie brakuje.

Rodzaje leków uspokajających

Asortyment produktów jest naprawdę szeroki, dostępne są zarówno syropy, jak i tabletki na uspokojenie, tabletki musujące czy krople. Wybór postaci preparatu w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji. Należy zwrócić uwagę, że w ofercie dostępne są zarówno leki na receptę, które stosowane są z polecenia lekarza oraz leki bez recepty, które można nabyć samodzielnie.

Dużą popularnością cieszą się preparaty na bazie ziół, zawierających m.in. melisę lekarską, ziele serdecznika, szyszki chmielu, korzeń waleriany, kwiat lawendy i wiele innych. Ich wyjątkowe właściwości znane są od lat, a informacje o działaniu przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Obecnie leki na uspokojenie najczęściej zawierają kompozycję starannie dobranych ziół, a dodatkowo także witaminy i minerały, które również bardzo pozytywnie oddziałują na układ nerwowy człowieka. Najczęściej poza ziołami w składzie preparatów znaleźć można także witaminy z grupy B oraz magnez.

Leki na receptę to najczęściej preparaty o silniejszym działaniu. Charakteryzują się nie tylko działaniem uspokajającym. Preparaty, w których substancją czynną jest benzodiazepin, który w zależności od postaci działa przeciwlękowo, uspokajająco, nasennie, a także przeciwdrgawkowo. W lekach na uspokojenie stosowane są też substancje czynne: barbiturany, hydroksyzyna. Stosowane w uzasadnionych przypadkach, pod kontrolą lekarza.

Czy warto stosować leki na uspokojenie?

W sytuacjach trudnych, gdy stres bardzo negatywnie odbija się na codziennym funkcjonowaniu, sięgnięcie po dostępne leki uspokajające może przynieść prawdziwą ulgę. Należy jednak pamiętać, że nawet decydując się na leki ziołowe, dostępne bez recepty, należy stosować je w sposób bezpieczny. Wszelkie najważniejsze informacje dotyczące stosowania zawarte są w ulotce. Zarówno bezpiecznego dawkowania, jak i przeciwwskazania, które są szczególnie ważne gdy osoba zmaga się z chorobami przewlekłymi. Specjaliści wskazują, że warto sięgać po tego typu preparaty, gdy stres jest na tyle duży, że dezorganizuje codzienne życie, powoduje problemy ze snem itp.

Autor: Redakcja partnera