Ciąża i połóg to dla organizmu niełatwy czas. W ciągu kilku miesięcy zachodzą gwałtowne zmiany. Odpowiednia pielęgnacja pomoże skórze i włosom wrócić do formy.

Zmiany w czasie ciąży i połogu

Czas ciąży i połogu wiąże się z dużymi zmianami hormonalnymi. Mają one niebagatelny wpływ na włosy, skórę, paznokcie. Co więcej, są to zmiany bardzo gwałtowne. Kobiety przechodząc ten czas, reagują w różny sposób, o niektórych pań skóra zaczyna nadmiernie się wysuszać, u innych z kolei pojawiają się zmiany trądzikowe. Wiele kobiet mówi o poprawie kondycji włosów związanej z ciążą, pasma stają się gęstsze, lepiej się układają.

Z kolei po urodzeniu dziecka kosmyki wyraźnie się przerzedzają, włosy stają się wysuszone, łamliwe, osłabione, równocześnie też może pojawiać się sporo tak zwanych baby hair, który sprawiają, że cała fryzura wygląda na jeszcze bardziej puszącą się. Wraz z rosnącym brzuszkiem i zmieniającym się rozmiarem biustu pojawiają się także rozstępy. To problem, który towarzyszy młodym mamom jeszcze po urodzeniu dziecka ponieważ rozstępy nie znikają same z siebie.

Jak zadbać o skórę w ciąży i po ciąży?

W tym wyjątkowym okresie warto kompleksowo dbać o skórę ciała i twarzy. Niezwykle istotne jest nawilżenie i ujędrnianie. Wielu kosmetyków nie może używać ciężarna, są na przykład terapie kwasowe czy retinol, który może mieć negatywny wpływ na płód, dlatego też przed wyborem konkretnych kosmetyków należy dokładnie sprawdzać składy. W codzienną pielęgnację dobrze jest włączyć nawilżające serum do twarzy z zawartością na przykład witaminy C lub kwasu hialuronowego. Jeżeli widzimy, że na skórze pojawiają się wypryski, zastosować można kosmetyki z prebiotykami i probiotykami, które zadbają o prawidłowy stan mikrobiomu skóry tak istotnego dla utrzymania równowagi cery.

Warto żeby w szczególny sposób chronić twarz przed promieniowaniem UV. W ciąży bowiem z powodu zmian hormonalnych wyższa jest podatność skóry na oparzenia słoneczne i przebarwienia. W kosmetyczce nie powinno także zabraknąć produktu przeciwdziałającego rozstępom – może to być na przykład specjalistyczny olejek lub krem. Stosować je warto nie tylko na skórze na brzuchu ale także w obszarze biustu tym bardziej, że rozstępy w tej części ciała mogą się pojawić także po porodzie. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry na biuście, warto włączyć kosmetyki ujędrniające, napinające skórę – pomogą one zachować atrakcyjny wygląd piersi także po zakończeniu karmienia.

Jak dbać o włosy?

W dbałości o włosy najistotniejsze są dobry dobór kosmetyków i jest odpowiednia systematyczna pielęgnacja. Szampon do włosów do włosów, odżywka czy maska mogłoby być produktami o naturalnym składzie, pozbawionymi parabenów, składników drażniących. Dobrze już w okresie ciąży zadbać o wzmocnienie pasm poprzez systematyczność w nakładaniu kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak na przykład regenerujące serum do osłabionych końcówek. Zaprocentuje to lepszą kondycją włosów. Niezwykle istotne jest także pamiętanie o nawilżaniu od wewnątrz. W ciąży i w czasie karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Jeżeli nie zwiększymy podaży wody, odwodnienie organizmu będzie najpierw widać właśnie na skórze czy włosach.

Więcej przydatnych informacji na ten temat znaleźć można pod linkiem https://ohmyface.pl/.

 

Autor: Redakcja partnera