Dobra książka potrafi zmienić życie na lepsze. Zarówno wydawnictwa beletrystyczne, poezja, jak i nauka w postaci, po którą możesz sięgnąć o każdej porze dnia i nocy — uczą, ukazują nam świat z różnych perspektyw, a także poszerzają horyzont naszego rozumienia siebie i innych. Książki psychologiczne wymykają się jednoznacznemu podporządkowaniu gatunkowemu. Mogą stanowić zarówno pozycje czysto naukowe, przypominające podręczniki medyczne, jak i formy eseistyczne, przyjemne w recepcji i zrozumiałe także dla laików.

Po co sięgamy po psychologię?

Już od wielu lat kierunki psychologiczne na uczelniach na całym świecie pękają w szwach, a psycholog — to bardzo oryginalny i potrzebny społecznie zawód, który przyciąga fascynatów złożoności ludzkiej psychiki. Jeżeli czujesz, że coraz więcej osób z twojego otoczenia korzysta z dobrodziejstw terapii u psychologów różnych nurtów — to znaczy, że zauważasz trend, który potrzebował wielu lat, aby zakiełkować w Kraju nad Wisłą i nieść między ludzi dobrodziejstwo skutecznych metod terapeutycznych. Poza terapią, która może przybierać różne odcienie od metody psychodynamicznej po tradycję Gestalt — psychologia jako nurt w literaturze daje nam idealne narzędzia do introspekcji i pogłębiania swojej wiedzy na temat procesów psychologicznych u innych ludzi.  

Po jakie książki sięgnąć zatem, aby połknąć bakcyla? Jeżeli lubisz czytać klasykę i traktujesz ją jako punkt wyjścia dla kolejnych warstw przyswajanych przez siebie rozważań — sięgnij po kultowe dzieła Freuda, Piageta, Fromma, Skinnera i innych pionierów wyznaczających kierunki psychologii, jaką znamy dzisiaj. Dla osób chcących zgłębić konkretny temat lub obszar tematyczny psychologii — najlepsze będą opracowania obecne na rynku wydawniczym w wielu pomocnych postaciach. 

Na księgarnianych półkach roi się także od ciekawych poradników zawierających praktyczną wiedzę z zakresu codziennych problemów napotykających w życiu nas wszystkich. Od ciebie i twoich potrzeb zależy zatem, którą książkę wybierzesz na swojego cichego towarzysza, służącego wyjaśnieniem w chwilach ciekawości, wątpliwości lub głodu wiedzy. 

Otocz się wiedzą i odrzuć manipulację dzięki książkom psychologicznym

Dzisiejszy internet, który stał się bardzo praktycznym medium dla przeróżnych typów terapii samozwańczych specjalistów, kusi nas łatwą dostępnością kursów, porad i niezliczonych metod budowania własnej tożsamości. Nie można wylewać dziecka z kąpielą, ponieważ sieć pełna jest także jakościowych i działających w imię nauki specjalistów, z którymi można skontaktować się bezpośrednio, zwłaszcza kiedy wymaga tego sytuacja. Pamiętajmy jednak o tym, że osoba, której powierzamy swoje problemy, wewnętrzne rozterki i zaufanie — powinna być profesjonalna, mieć odpowiednie wykształcenie i przygotowanie z zakresu świadczonych usług, a także ponosić pełną odpowiedzialność za treść oraz formę oferowanej terapii. 

Jak problem eksperymentalnego coachingu ma się do czytania książek psychologicznych? Zależność jest dość oczywista. Mianowicie, zasięgając ogólnodostępnej wiedzy, zbudowanej przy użyciu metody naukowej, dostajesz do ręki oręż do rozprawiania się z półprawdami. Wiele osób oferujących drogie kursy i terapie inspirowane ryzykownymi, autorskimi metodami bez pośrednictwa internetu byłoby skazanych na brak rozpoznawalności. Tymczasem popularność i charyzma, które łatwo wyzwolić za pomocą mediów społecznościowych, powoduje wysyp jednostek żerujących na łatwowierności swoich klientów i wzbogacających się ich kosztem, pomimo oczywistego braku kwalifikacji do aplikowania komukolwiek swoich metod terapeutycznych. 

Weryfikuj źródła — ucz się od najlepszych!

W życiu nie warto kierować się lękiem. Strach przed nieznanym potrafi paraliżować i podcinać skrzydła, a niewiele rzeczy przeraża nas bardziej niż ukryte myśli oraz motywy innych osób w naszym otoczeniu. Jest na to sposób! W przezwyciężeniu myśli pełnych niepewności i uprzedzeń także mogą pomóc nam książki! 

Ludzki umysł — choć nadal zagadkowy i nieprzenikniony, doczekał się już sporej ilości dokładnych map i wyraźnych drogowskazów, gdyby przyrównać go do nieznanego lądu, odkrywanego przez uczonych już od przeszło stulecia. Nie wahaj się zatem sięgać po owoce pracy specjalistów, które pomogą ci wzbogacić swój aparat poznawczy oraz wejść w posiadanie pogłębionej intuicji interpretacyjnej wobec mechanizmów rządzących psychicznym funkcjonowaniem otaczających cię ludzi. Czytając — otoczysz się wiedzą, a wiedza ta niepostrzeżenie stanie się dla ciebie kompasem na drodze do lepszego zrozumienia świata psychologii. 

Pamiętaj, że książki to nasi przyjaciele. Wersje papierowe ulubionych dzieł oraz e-booki, które zawsze możesz mieć pod ręką, niestrudzenie niosą wyczerpujące odpowiedzi na twoje wątpliwości. To, co je cechuje — to obecność szerszego kontekstu, wskazanie źródeł przytaczanych przez autorów tez i brak wywierania wpływu na twój osobisty odbiór przekazywanych w tekście treści. Wiedzy wyłaniającej się ze sprawdzonych i wiarygodnych twierdzeń można ufać, a jak wszyscy dobrze wiemy — w zaufaniu rodzi się prawdziwa więź.

Autor: Redakcja partnera