Na czym polega mobbing, jakie może nieść konsekwencje i co możesz zrobić, gdy odczujesz go na własnej skórze?

Czym jest mobbing i kiedy się z nim stykamy?

Z definicji mobbing to wszelkie działania wymierzone w pracownika, które polegają na nękaniu go lub zastraszaniu. Taki pracownik jest ośmieszany, izolowany, eliminowany z działań podejmowanych przez zespół. Jak objawia się mobbing? Między innymi poprzez szykanowanie, utrudnianie wykonywania obowiązków, upokarzanie, szantażowanie, grożenie, lekceważenie, molestowanie seksualne. W konsekwencji takiego traktowania wyraźnie obniża się samoocena pracownika, czuje się on wyobcowany, a nawet wykluczony z grupy współpracowników. Bardzo często takie przypadki prowadzą do depresji, która jest poważną chorobą, wymagającą leczenia.

Jeżeli zaczynasz źle się czuć w miejscu pracy, a to jak jesteś traktowany, sprawia, że Twoje poczucie własnej wartości spada, koniecznie musisz podjąć pewne działania i zawalczyć o siebie.

jak chronić się przed mobbingiem

Jak chronić się przed mobbingiem?

Podstawą jest szybkie reagowanie. Mobbing jest procesem długotrwałym i często zaczyna się z pozoru niewinnie. Nie pozwól się traktować w sposób, który uwłacza Twojej godności, od razu pokazuj, że nie zgadzasz się na przekraczanie pewnych granic.

Kolejną istotną rzeczą jest rzetelne wywiązywanie się ze swoich obowiązków służbowych. Realizując wszystkie projekty i zadania prawidłowo oraz w wyznaczonym terminie, ograniczysz potencjalne powody do kierowania w Twoim kierunku uwag.

Kiedy pewne zachowania przełożonego Ci nie odpowiadają, sprawiają, że czujesz się izolowany, dostajesz najgorsze zadania w zespole, masz dość żartów pod Twoim adresem, powiedz o tym. Porozmawiaj na spokojnie z pracodawcą, uświadom go, jak odbierasz tę sytuację.

Pamiętaj, że mobbing jest jednym ze wskazań do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym, co oznacza, że nie obowiązuje wówczas okres wypowiedzenia i możesz rozstać się z firmą w dniu złożenia rezygnacji w formie pisemnej, ale również ustnej. Możesz również ubiegać się o zadośćuczynienie lub odszkodowanie z tytułu mobbingu, bez konieczności rezygnowania z posady.

Autor: Redakcja partnera