Psychoterapia jest metodą leczenia różnorodnych zaburzeń psychicznych, problemów emocjonalnych oraz trudności osobistych pacjentów. Polega na nawiązaniu relacji terapeutycznej pomiędzy psychoterapeutą a osobą potrzebującą pomocy, której celem jest zrozumienie źródeł problemów pacjenta oraz wypracowanie skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi. Dowiedz się więcej na temat udowodnionej naukowo skuteczności psychoterapii! Interesuje Cię psychoterapia w Gdańsku? Zobacz, gdzie umówić się na wizytę jeszcze dziś!

Na czym polega psychoterapia indywidualna?

Psychoterapeuta analizuje przyczyny zaburzeń pacjenta, bada jego historię życiową, doświadczenia z przeszłości, relacje z najbliższymi oraz sposoby reagowania na stres. Na tej podstawie dobiera odpowiednie metody terapeutyczne, które pomogą pacjentowi lepiej radzić sobie z trudnościami. W efekcie terapia zmienia nastawienie pacjenta do problemu, co jest niezwykle ważne w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Najpopularniejszą formą psychoterapii jest psychoterapia indywidualna. Polega ona na osobistych spotkaniach pacjenta z psychoterapeutą, podczas których omawiane są najróżniejsze problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Ten rodzaj terapii daje możliwość pełnego skupienia się na indywidualnej sytuacji i potrzebach konkretnego pacjenta.

Psychoterapeuta buduje z pacjentem relację opartą na zaufaniu, akceptacji i zrozumieniu. Wspiera go w identyfikowaniu i werbalizowaniu problemów, określaniu celów terapii oraz poszukiwaniu skutecznych rozwiązań niezbędnych przy leczeniu zaburzeń zdrowia – na przykład metodą terapii psychodynamicznej lub inną z metod leczenia schorzeń.

Zaburzenia odżywiania – jak je leczyć?

Jednym z częstych problemów, z którymi borykają się pacjenci, są zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia czy kompulsywne objadanie się. Psychoterapia odgrywa kluczową rolę w ich leczeniu, ponieważ pozwala dotrzeć do psychologicznych przyczyn tych schorzeń. Praca terapeutyczna skupia się na zmianie negatywnych przekonań pacjenta na temat wagi i wyglądu, kształtowaniu zdrowszych nawyków żywieniowych oraz radzeniu sobie ze stresem, który często prowadzi do objadania się.

Grupowa terapia pacjentów – popularna metoda leczenia zaburzeń psychiki

Oprócz spotkań indywidualnych, w ramach psychoterapii organizuje się także spotkania grupowe. Uczestnictwo w grupie terapeutycznej pomaga pacjentom zrozumieć, że nie są osamotnieni ze swoimi problemami. Co więcej, dzielenie się doświadczeniami i wzajemne wsparcie przyspiesza proces zdrowienia.

Psychoterapia grupowa jest stosowana w leczeniu uzależnień, zaburzeń lękowych, depresji czy problemów osobistych. Prowadzona jest przez certyfikowanych psychoterapeutów, którzy dbają o bezpieczeństwo i komfort pacjentów. Do tej grupy zalicza się także psychoterapia rodzinna.

Autor: Redakcja partnera