Proteza jest ruchomym uzupełnieniem brakujących zębów i otaczających je tkanek. Protezy całkowite stosuje się w przypadku braku wszystkich zębów, natomiast protezy częściowe w przypadku, gdy pozostały niektóre naturalne zęby. Jeśli masz protezy zębowe, dentysta lub protetyk poinformuje Cię, jak często należy je odwiedzać, ale normą powinny być wizyty co 6 miesięcy.

Co to są protezy zębowe?

Protezy zębowe to aparaty, które służą do odbudowy zębów utraconych lub usuniętych z różnych przyczyn. Wiele osób traci zęby z różnych powodów, z których najważniejszym jest brak nawyków higieny jamy ustnej. Inne powody to utrata zębów w wyniku uderzenia w twarz w wyniku wypadku oraz inne potrzeby fizjologiczne i lecznicze. Zęby są ważne nie tylko do przyjmowania pokarmu, ale także do mówienia. Zęby są również ważnym elementem naszego wyglądu, a zatem są niezbędne do nawiązywania dobrych relacji społecznych. Zęby pozwalają nam się uśmiechać, a także nadają odpowiednią strukturę i kontur twarzy. Utrata zębów powoduje powolne zaniki struktury kostnej, a twarz staje się wiotka. Protezy zębowe Gdańsk są bardzo pomocne w rozwiązywaniu wszystkich tych problemów, które wynikają z braku zębów.

Rodzaje protez zębowych

Tradycyjne protezy całkowite. Protezy całkowite zastępują wszystkie zęby pacjenta. W przeciwieństwie do mostów protetycznych, które są mocowane do istniejących zębów, są one osadzane na dziąsłach. Protezy częściowe stosuje się, gdy pacjent ma jeszcze część swoich naturalnych zębów. Podbudowa w kolorze różowym jest przymocowana do metalowej części. Te dwa elementy utrzymują protezę w jamie ustnej. Protezy wykonywane na zamówienie są wykonywane z droższych zębów, co pozwala uzyskać bardziej naturalny uśmiech. Nową protezę można zobaczyć jeszcze przed jej wykonaniem. Proteza jest dostosowywana do Twojego uśmiechu, dzięki czemu wygląda naturalnie i odpowiada Twoim potrzebom. Protezy natychmiastowe są zazwyczaj zakładane w tym samym dniu, w którym usunięto zęby. W przypadku protez opartych na implantach do bezpiecznego zamocowania protezy wykorzystuje się implant stomatologiczny. Stanowi on solidne oparcie dla protezy, dzięki czemu pozostaje ona pewnie na swoim miejscu. Implant stomatologiczny wygląda również naturalnie i będzie służył przez długi czas.

Dbałość o protezy zębowe

Odkładanie się płytki nazębnej na sztucznych zębach może prowadzić do utraty kości, nieświeżego oddechu i zapalenia jamy ustnej. Innym czynnikiem ryzyka związanym z niewłaściwą pielęgnacją protez zębowych jest infekcja grzybicza zwana pleśniawką jamy ustnej. Aby zapobiegać tym dolegliwościom, praktykuj właściwą pielęgnację protez zębowych. Delikatnie szczotkuj protezę miękką szczoteczką do protez, aby usunąć płytkę nazębną. Podczas szczotkowania wyjmowane protezy należy trzymać nad zlewem, używając małej ściereczki do mycia zębów. Ta ściereczka posłuży jako poduszka w razie upadku. Często zdarza się, że sztuczne zęby łamią się po upuszczeniu do zlewu, na blat lub na podłogę. Namocz je na noc w płynie do czyszczenia protez. Rano wyszczotkuj je ponownie i noś przez cały dzień. W celu usunięcia kamienia nazębnego lub zapobieżenia jego powstawaniu można je również namoczyć na noc w białym occie rozcieńczonym wodą. Pełnowartościowy ocet ma odczyn kwaśny i może uszkodzić powierzchnię zębów, powodując ich kwasową erozję.

Autor: Redakcja partnera