W zawirowaniach codzienności z czasem łatwo zapomnieć o tym, co kiedyś spajało związek. Bliskość, która kiedyś była tak ważna, ulega zapomnieniu. Jednak istnieje droga powrotu – terapia par, która daje nadzieję na przywrócenie więzi. Uczy też, że można zapomnieć o tym, co złe i ruszyć do przodu – razem.

Co zrobić, gdy problemy w związku się utrzymują? Spróbować na spokojnie przyjrzeć się uczuciom, które pojawiają się w relacji. Starać się nie obwiniać siebie czy partnera. Nie jest jednak łatwo zmierzyć się z trudnościami samemu, szczególnie jeśli chodzi o uczucia. To dobry czas, by zaufać terapeutom z Centrum – Psych i rozpocząć terapię par.

Terapia par – czym jest i jak przebiega?

Terapia par to rodzaj psychoterapii, której celem jest pokonanie trudności w związku lub poprawa jakości relacji. Odbywa się to poprzez rozwiązanie konfliktów, polepszenie komunikacji, zwiększenie bliskości oraz wzmocnienie więzi.

Przebieg terapii to kwestia indywidualna i dostosowana do potrzeb pary, ale można wskazać pewien schemat:

 • Wstęp do terapii – pary spotykają się z terapeutą w celu omówienia swoich oczekiwań, celów oraz trudności, z którymi się mierzą.
 • Sesje terapeutyczne – polegają one na szczerej rozmowie i komunikacji pomiędzy partnerami. Terapeuta stoi na straży porozumienia i kompromisu.
 • Nauka umiejętności – sposoby rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie z emocjami. Para dostaje narzędzia, które uczą porozumienia z szacunkiem i empatią.
 • Rozwój indywidualny – doświadczenia z przeszłości partnerów, mogą wpływać negatywnie na związek. To oznacza podróż wewnątrz siebie i pracę nad osobistymi postawami.
 • Monitorowanie postępów – terapeuta śledzi postępy i dostosowuje na bieżąco podejście terapeutyczne.
 • Zakończenie – terapia kończy się, gdy para osiągnie swoje cele i poczuje, że ma siłę i umiejętności do dalszej pracy nad swoim związkiem.

Terapia par – czy warto?

Decyzji o podjęciu terapii par towarzyszy zawsze cały wachlarz emocji. To trudny proces, a tym samym wybór dla tych, którzy wierzą w moc pracy nad sobą i swoim związkiem. Czy warto? Terapia dla par to szansa na przyjrzenie się relacji z nowej perspektywy. Czego mogą spodziewać się pary, które przejdą drogę terapeutyczną?

 • Odkrycia nowych sposobów komunikacji. Poczucia prawdziwego słuchania siebie nawzajem. Rozumienia znaczeń wypowiadanych słów. Spokojnego wyrażania uczuć. Odkrywania partnera na nowo.
 • Rozwiązania konfliktów. Znalezienia ukrytych źródeł kłótni. To trudne, ale oczyszczające doświadczenie. Konflikt przestaje być zaporą, a staje się trampoliną do świadomej komunikacji.
 • Powrotu bliskości. Zarówno emocjonalnej jak i fizycznej.
 • Indywidualnego rozwoju. Poznania prawdy o sobie samym.
 • Inwestycji w przyszłość. Narzędzia i zasoby terapeutyczne pozwolą na wkroczenie z odwagą w nowy rozdział życia.

Terapia par w Centrum – Psych

Terapia par to delikatny i trudny proces, który wymaga profesjonalizmu i empatii. Sukces jest możliwy dzięki rozumieniu psychologii związków, indywidualnych emocji oraz zaangażowaniu terapeutów.

Centrum-Psych to poradnia psychologiczna, która pomaga parom od 1998 roku. To lata doświadczeń, wyzwań, wysłuchania wielu trudnych historii. Przede wszystkim jednak to czas pomocy, mierzony uratowanymi związkami i odzyskanym szczęściem par. I to jest w Centrum – Psych najważniejsze. Dlatego warto, właśnie do Nich, zwrócić się o pomoc.

Autor: Redakcja partnera