Uzależnienie od gier wideo to taki sam nałóg, co alkoholizm. Gry mogą być doskonałą rozrywką oraz formą edukacji, ale nałogowe granie jest groźne dla zdrowia i niszczy relacje międzyludzkie. Wbrew pozorom z tą przypadłością nie zmaga się jedynie młodzież. Od gier komputerowych uzależnione mogą być również osoby dorosłe. Podejrzewasz, że ten problem dotyczy Ciebie albo osoby z Twojego bliskiego otoczenia? Poznaj objawy, których nie można w takiej sytuacji ignorować.

Gra jako lek na problemy

Pierwszym sygnałem, świadczącym o tym, że być może masz do czynienia z nałogiem, jest przeświadczenie, że gry komputerowe są sposobem na radzenie sobie z problemami. Ciężki czas w pracy odreagowujesz w wirtualnym świecie? Bliska Ci osoba ucieka od rozmowy i zasiada przed komputerem, zamiast rozwiązać sporną kwestię? Jeśli granie w gry daje ukojenie i jest swego rodzaju ucieczką od realnych problemów, warto się temu przyjrzeć i spróbować walczyć z takim zachowaniem.

Brak poczucia czasu

Niepokojącym symptomem jest również brak poczucia czasu i stopniowe wydłużanie okresów spędzanych przed ekranem. Po kolacji kierujesz się w stronę komputera, by ostatnią godzinę przed snem poświęcić na relaks w świecie ulubionej gry RPG, ale kiedy kolejny raz spoglądasz na zegarek, jest środek nocy? Następnego dnia sytuacja się powtarza, mimo że wyznaczasz sobie tylko godzinę na granie? Gdy próby kontroli czasu spędzanego przed ekranem spełzają na niczym, warto pomyśleć o konsultacjach ze specjalistą.

Gra zamiast życia

Nałogowi gracze krok po kroku wycofują się ze swojego życia osobistego. Na początku taka praktyka może wydawać się niegroźna. Wybór gry zamiast zabawy z dzieckiem można przecież usprawiedliwić zmęczeniem po ciężkim dniu w pracy. Z czasem postępowanie osoby uzależnionej staje się bardziej niepokojące. Jeśli coraz częściej rezygnujesz z wyjść ze znajomymi, unikasz partnera, z którym mieszkasz albo porzucasz inne hobby na rzecz grania, prawdopodobnie potrzebujesz pomocy. Z nałogiem pomoże Ci się uporać terapeuta uzależnień – Kielce to miasto, w którym znajdziesz doświadczonego profesjonalistę.

Rozrywka czy potrzeba?

Dla osób uzależnionych granie w gry komputerowe powoli przestaje być rozrywką, a staje się potrzebą. Niezaspokojenie jej może prowadzić do obniżenia nastroju, a nawet agresji. Po przyjściu z pracy od razu włączasz komputer i bezwiednie uruchamiasz grę? Odczuwasz nieodpartą potrzebę dalszego grania, ale nie do końca potrafisz ją wyjaśnić? A może Twój partner reaguje irytacją za każdym razem, gdy proponujesz mu inną formę spędzania czasu niż granie? To kolejny znak, że uzależnienie jest już na tyle poważne, iż przyszedł czas na reakcję.

Świat wirtualny miesza się z rzeczywistością

Alarmującym objawem obserwowanym u nałogowych graczy jest coraz większa obecność świata wirtualnego w tym rzeczywistym. Twoje myśli ciągle wędrują wokół tematyki gier, a kolejne misje i questy zaprzątają umysł nawet podczas pracy, jazdy samochodem czy kolacji z drugą połówką? Pamiętaj, że to nie wstyd prosić o pomoc w walce z nałogiem!

Autor: Redakcja partnera

Wpisy o podobnej tematyce

Redakcja partnera

Atak kaszlu jak powstrzymać – domowe sposoby

Redakcja partnera

Przedszkole dwujęzyczne – nowa era edukacji

Redakcja partnera

Integracja sensoryczna: Klucz do rozwoju dzieci

Redakcja partnera

Jaki prezent kupić na gwiazdkę dla dzieci?