Psycholodzy znajdują zatrudnienie w placówkach wychowawczo-edukacyjnych, szpitalach, przychodniach, ale mogą też prowadzić własną działalność gospodarczą. Nie jest to zawód medyczny, jednak wymaga posiadania odpowiedniego wykształcenia oraz kompetencji, a co więcej – istotny jest również ubiór. Na jaki strój warto postawić? O propozycjach ubioru dowiesz się z naszego artykułu!

Czy psycholog musi posiadać specjalny strój?

Przedstawiciele zawodów medycznych, w tym lekarze, pielęgniarki czy położne, muszą być wyposażeni w odpowiedni strój do pracy. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z przepisów, jednak warto mieć świadomość, że nie mają one zastosowania w przypadku psychologów. Ci bowiem nie są przedstawicielami zawodów medycznych, nie pracują również w trudnych i potencjalnie niebezpiecznych warunkach. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku mogą wybrać dowolny strój do pracy. Dobrym przykładem są psycholodzy zatrudnieni w szpitalach, którzy zawsze powinni mieć na sobie fartuch albo żakiety medyczne. Tego rodzaju elementy garderoby stanowią zabezpieczenie zarówno dla psychologa, jak i dla pacjenta. Specjaliści często rozmawiają z pacjentami w salach chorych, dlatego istotne jest, aby nie przenosić drobnoustrojów na swoim ubraniu. Psycholog w szpitalu musi mieć nie tylko odzież zmienną, ale również profesjonalne obuwie.

Żakiety medyczne czy sprawdzą się jako element stroju psychologa?

Standardy ubioru psychologów w poszczególnych placówkach

Przepisy nie regulują, jak dokładnie powinien ubierać się psycholog. Obowiązek zakładania odzieży medycznej może jednak wynikać z regulaminu wewnątrzzakładowego placówki, w której zatrudniony jest specjalista. Najczęściej takowy funkcjonuje w prywatnych przychodniach, ale czasami wprowadzany jest też w ośrodkach publicznych. Dyrekcji zależy bowiem, aby personel wyróżniał się na tle innych osób przebywających w placówce. Ponadto dress code świadczy o profesjonalizmie oraz o samej placówce, a wysokiej jakości ubrania medyczne można zakupić m.in. w sklepie internetowym https://anilon.pl/.

Warto wybierać właśnie takie propozycje stroju, które z jednej strony podnoszą prestiż przychodni, a z drugiej zapewnią maksymalną wygodę pracownikom. Co ważne, obowiązujący dress code może odnosić się nie tylko do samego rodzaju odzieży, ale również koloru. Dyrektorzy czasami określają, że pielęgniarki powinny chodzić ubrane na biało, a psycholodzy np. na różowo. Obowiązuje tutaj dowolność, oczywiście w granicach dobrego smaku i etyki. Warto podkreślić, że zakup odzieży medycznej najczęściej bierze na siebie placówka, natomiast obowiązkiem psychologa jest dostosować się do zaleceń.

Jaki strój powinien nosić psycholog?

Zawód psychologa określany jest jako prestiżowy, dlatego wymaga odpowiedniej prezencji. Choć nie jest on typowo medyczny, z samą medycyną ma wiele wspólnego. Strój psychologa zależy od wielu czynników, w tym m.in. od:

  • rodzaju placówki, w której jest zatrudniony,
  • grupy pacjentów, z którą pracuje,
  • własnych preferencji,
  • zaleceń dot. stroju, które obowiązują w konkretnej placówce.

W przypadku psychologów dziecięcych zalecane są lekkie, kolorowe stroje, które pozwolą przekonać do siebie najmłodszych. Tymczasem pracując z dorosłymi, należy wybrać profesjonalną odzież. Dobrym rozwiązaniem będą wspomniane wyżej żakiety medyczne, sukienki albo bluzy. Można też dobrać jeden element odzieży medycznej, natomiast pozostałą część dobrać z własnej garderoby. Pamiętajmy jednak, aby zachować spójną całość, jako że ważna jest elegancka prezencja.

Odpowiedni strój to jeszcze nie wszystko – skupmy się również na obuwiu. W przychodniach najczęściej obowiązuje obuwie zmienne, medyczne. Każdy pracownik, bez względu na rodzaj wykonywanych obowiązków, musi je nosić. Inaczej jest w przypadku poradni psychologiczno-pedagogicznych czy ośrodków terapeutycznych. Tutaj zwykle nie określa się sztywnych norm, jednak dobrze, aby buty stanowiły dopełnienie stroju i zapewniały swobodę poruszania się. Obuwie medyczne sprawdza się idealnie na co dzień, pasując do innych, medycznych elementów garderoby. Możemy jednak postawić na wygodne baleriny, czy eleganckie botki. Panowie powinni natomiast wybrać obuwie klasyczne, które dobrze prezentuje się np. w połączeniu z koszulą.

Autor: Redakcja partnera