Dziecko nie słucha – jakże często rodzice skarżą się na to, że ich pociecha robi wszystko inne, tylko nie koncentruje się na tym, czego oczekuje mama lub tata. Co zrobić, gdy dziecko nie słucha? Czy to normalne, czy wymaga naprawy? Jak dotrzeć do malucha, starszaka, ucznia, a jak do nastolatka? Na te i inne pytania odpowiada psycholog z poradni psychologicznej Spokój w Głowie w Wołominie.

Dlaczego dziecko mnie nie słucha?

Polecenia i prośby, które wydają rodzice, zazwyczaj są dla dziecka zrozumiałe. Maluch słyszy je, ale nie odpowiada i nie reaguje. Dlaczego? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że dziecko nie robi Ci na złość ani nie chce Cię zdenerwować. W jego głowie kłębi się mnóstwo emocji, myśli. Czasem powód jest banalny – dziecko zajęło się zabawą i najzwyczajniej w świecie Cię nie słyszy. Innym razem może sprzeciwiać się Twojemu tonowi, który jest władczy i rozkazujący.

Zawsze też warto zrobić dziecku badanie słuchu. Rodzice czasem myślą, że dziecko nie słucha i ignoruje ich z premedytacją, podczas gdy problemem może się okazać wada natury zdrowotnej, np. niedosłuch.

Dziecko nie słucha poleceń. Dwulatek nie słucha poleceń.

Są takie etapy w życiu dziecka, że wyjątkowo utrudniony jest kontakt i komunikacja z młodym człowiekiem. Słynny już „bunt dwulatka” oznacza, że maluch nie słucha, łatwo wpada w gniew, ma swoje pomysły na życie i nie jest skłonny do żadnych ustępstw czy negocjacji. Kolejne trudne momenty przychodzą rok, dwa lata później, a na ich temat zdecydowanie najwięcej wiedzą rodzice nastolatków. Po co o tym piszemy? Warto wiedzieć, że problem nie dotyczy tylko Ciebie, ale niemal wszystkich matek i ojców na świecie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że wielu z nich zadaje sobie pytanie: „Jak poradzić sobie z dzieckiem, które nie słucha?”. Podpowiedzi są różne i dotyczą:

  • lepszej organizacji czasu – dziecko w tym wieku lubi rytuały, poczucie stabilności i bezpieczeństwa,
  • braku pośpiechu, bo jest on złym doradcą! Jeżeli Twoje dziecko woli wolniejsze tempo przy jedzeniu czy ubieraniu po prostu nastaw budzik na wcześniejszą godzinę,
  • spokojnej rozmowy z dzieckiem i wsłuchania się w jego potrzeby.

Dwulatek nie słucha, bo ma inne, ciekawsze rzeczy do zrobienia. Spraw, aby Twoja propozycja wyjścia z domu czy zjedzenia obiadu wydała mu się równie atrakcyjna. Zorganizuj zawody, zaproś do wspólnego stołu misie i lalki. Okaże się, że nawet zwyczajne codzienne czynności mogą okazać się fajną przygodą!

Co zrobić, gdy dziecko nie słucha?

dziecko nie słucha rodziców

Mówienie „do ściany”, czyli w tym przypadku do dziecka, które kompletnie Cię ignoruje, może być naprawdę frustrujące. W chwili, gdy dochodzi do zdarzenia, na pewno czujesz złość, irytację, masz ochotę krzyknąć. Wydawanie poleceń zaczynających się od słów „musisz”, „zrób to natychmiast”, „trzeba” spotykają się z wewnętrznym oporem młodego człowieka. Czasem nawet nieświadomie, czy wbrew sobie mówi „nie”, zaczyna płakać albo kontynuuje swoje zajęcie.

Jak poradzić sobie z dzieckiem, które nie słucha?

  • Zmień sposób komunikacji – zamiast rozkazów, proś. To zostawia pole do rozmowy, spokojnego szykowania się do wyjścia, czasem zmiany planów czy uwzględnienia w nich pragnień dziecka.
  • Mów jasno – jeżeli dana sytuacja nie może podlegać negocjacji, bo np. za pół godziny musicie być w przedszkolu czy u lekarza, to powiedz o tym dziecku. Maluch nie rozumie jeszcze, czym jest czas, pojęcie punktualności jest dla niego abstrakcyjne!
  • Zaakceptuj emocje dziecka – „Rozumiem, że nie chcesz przerywać zabawy, ale jest czas na obiad”, „Wiem, że to smutne, kiedy chcesz dłużej zostać na placu zabaw, ale musimy wracać do domu, żeby wziąć kąpiel”. To jedno zdanie może wiele zdziałać – pokazuje dziecku, że rozumiesz, co czuje.
  • Zadaj pytanie – dziecko nie czuje potrzeby odpowiadać na zdania twierdzące, ale możesz je zachęcić do dialogu: „Lubisz bawić się tym samochodzikiem? Sama chętnie bym nim pojeździła, ale kiedy wrócimy do domu, dobrze?”.

Nie zawsze masz ochotę i wystarczający zasób czasu czy cierpliwości, aby rozmawiać z dzieckiem i analizować każdą z sytuacji. Wtedy pozostań po prostu przy prośbie, jednak definitywnie zrezygnuj z szantażu! Nie miej jednak oporu, aby powiedzieć, co czujesz. Gdy powiesz: „Czekam już bardzo długo aż się ubierzesz, jestem zdenerwowana i spocona” albo „Nie lubię się spóźniać, ale czuję, że zaraz będzie za późno, żebym dotarła na spotkanie na czas” – starsze dziecko (w wieku przedszkolnym i szkolnym) na pewno to zrozumie!

Jak poradzić sobie z dzieckiem, które nie słucha?

Jeżeli nie wiesz, jak poradzić sobie z dzieckiem, które nie słucha, a wdrożone metody nie działają, zawsze możesz też skonsultować się z psychologiem. Najczęściej powodem odwiedzenia poradni psychologicznej Spokój w Głowie jest niepokój rodziców, że nie potrafią dotrzeć do swojego dziecka i nie wiedza, jak prawidłowo się z nim komunikować. Zazwyczaj kilka spotkań wystarcza, aby wyposażyć opiekunów w narzędzia przydatne na czas sytuacji, w której dziecko się nie słucha.

Poradnia psychologiczna w Wołominie pomaga również pacjentom z pobliskich miejscowości takich jak Radzymin.

Sprawdź: psycholog Radzymin

Autor: Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Wpisy o podobnej tematyce

Redakcja partnera

Przedszkole dwujęzyczne – nowa era edukacji

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Jak rozmawiać z nastolatkiem: Słowa, które dają moc

Redakcja partnera

Co można kupić dziecku na prezent?

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola