W leczeniu uzależnienia od nikotyny jedną z opcji terapeutycznych jest stosowanie wybranych preparatów zawierających substancje oddziałujące na układ nerwowy w sposób zbliżony do nikotyny. Jedną z takich substancji jest cytyzyna, o której więcej przeczytasz w tym krótkim artykule.

Czym jest cytyzyna?

Cytyzyna to związek pochodzenia naturalnego, pozyskiwany z nasion złotokapu pospolitego – rośliny występującej w południowo-wschodniej Europie. Substancja ta wpływa na określone receptory w mózgu, dzięki czemu może pomóc ograniczyć uczucie tzw. głodu nikotynowego, które często towarzyszy procesowi odstawiania papierosów.

Cytyzyna była znana już w XX wieku, a jej historia sięga nawet czasów II wojny światowej, kiedy to – według niektórych źródeł – miała być stosowana przez żołnierzy w celu uzyskania wrażeń podobnych do tych wywoływanych przez nikotynę.

Rola cytyzyny w terapii

Na przestrzeni lat cytyzyna była badana pod kątem jej potencjalnego zastosowania w procesie ograniczania uzależnienia od nikotyny. Substancja ta wykazuje zdolność wiązania się z receptorami nikotynowymi, przez co może blokować dostęp do nich cząsteczek nikotyny. W wyniku tego mechanizmu dochodzi do pobudzenia autonomicznego układu nerwowego, co może sprzyjać wydzielaniu dopaminy — neuroprzekaźnika związanego z odczuwaniem przyjemności.

Cytyzyna wchodzi w skład dostępnych na rynku preparatów wspierających osoby podejmujące próbę zaprzestania palenia. Jednym z takich preparatów jest Recigar.

Wsparcie dla organizmu w czasie terapii

Zastosowanie tabletek wspierających odstawienie nikotyny może być jedną z opcji w procesie odzwyczajania się od palenia tytoniu. Warto pamiętać, że każda zmiana w stylu życia, jak rezygnacja z papierosów, może korzystnie wpłynąć na zdrowie – również wtedy, gdy towarzyszy jej dodatkowe wsparcie w postaci zrównoważonej diety, aktywności fizycznej czy konsultacji z lekarzem.

Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek preparatu leczniczego, warto także rozważyć wykonanie badań diagnostycznych i ocenić ogólny stan zdrowia, w tym kondycję płuc.

Źródła:

Patrycjusz Kołodziejczyk, Katarzyna Baranowska-Kempisty, Piotr Bernat, Piotr Tutka, Cytyzyna w terapii zaprzestania palenia tytoniu, Borgis – Medycyna Rodzinna 2/2020, s. 76-83;

Informacja o produkcie leczniczym Recigar. Nazwa produktu leczniczego. Recigar, 1,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Cytyzyna (Cytisinum).Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: Produkt leczniczy zawiera 0,12 mg aspartamu (E951) w każdej tabletce powlekanej Recigar 1,5 mg. Postać farmaceutyczna. Tabletki powlekane. Okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane koloru jasnozielonego lub zielonkawego. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie produktu Recigar pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania produktu leczniczego Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Niniejsza informacja została przygotowana na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Recigar, 1,5 mg, tabletki powlekane, zatwierdzonej 09.06.2025 z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku. Dodatkowe informacje dostępne są w Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów. Tel.: +48227327700, fax.: +48227327700, e-mail: adamed@adamed.com

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Autor: Redakcja partnera