Wellbeing stał się kluczowym elementem zarówno życia osobistego, jak i zawodowego. Wzrost świadomości na temat zdrowia psychicznego i fizycznego wpłynął na to, jak firmy postrzegają swoją odpowiedzialność wobec pracowników. Właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna wdrażać strategie wellbeingowe, mając na uwadze korzyści zarówno dla pracowników, jak i samej firmy. Co warto wiedzieć o wellbeingu? Jakie są korzyści wdrażania wellbeingu w firmie? Zachęcamy do lektury.

Co to jest wellbeing?

Wellbeing to dobrostan, który obejmuje różne sfery życia człowieka: fizyczne, emocjonalne, społeczne i duchowe. Aby czuł się on dobrze, musi zaspokajać swoje potrzeby w każdej z tych sfer.

 • Aspekt fizyczny – obejmuje zdrowie, aktywność fizyczną, żywienie i sen.
 • Aspekt emocjonalny – dotyczy zdolności radzenia sobie z emocjami, rozwijania pozytywnych relacji międzyludzkich i umiejętności radzenia sobie ze stresem.
 • Aspekt społeczny – dotyczy relacji z innymi ludźmi, akceptacji społecznej, a także uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym.
 • Aspekt duchowy – obejmuje poszukiwanie sensu i celu życia, a także dążenie do rozwoju duchowego.

Korzyści wellbeing dla pracowników i firmy

Wdrażanie wellbeingu w organizacji przynosi wiele korzyści zarówno firmom, jak i pracownikom.

Korzyści dla pracowników:

 • poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego, co prowadzi do większej satysfakcji z życia i lepszego samopoczucia,
 • zwiększenie poczucia wartości i sensu pracy oraz motywacji i zaangażowania w wykonywanie obowiązków,
 • rozwój umiejętności, co prowadzi do większej pewności siebie i możliwości awansu zawodowego,
 • poprawa relacji międzyludzkich w pracy, które bardzo często przyczyniają się do wypracowania poczucia przynależności do zespołu.

Korzyści dla firmy:

 • zmniejszenie absencji i rotacji pracowników, co generuje oszczędności finansowe i pomaga zbudować stabilny zespół,
 • zwiększenie produktywności i jakości pracy, co prowadzi do osiągnięcia lepszych wyników finansowych firmy,
 • poprawa wizerunku firmy, jako pracodawcy dbającego o dobrostan pracowników. Pozytywne opinie przyciągają lepszych kandydatów, często zainteresowanych długofalową współpracą.

Wellbeing – współpraca z Emplomind

Firma Emplomind specjalizuje się w pomocy różnym organizacjom we wdrażaniu praktyk wellbeingowych. Emplomind oferuje szereg narzędzi, które pomagają zespołom i liderom poprawić efektywność i jakość pracy oraz wprowadzić pozytywne zmiany w firmie.

Jednym z narzędzi oferowanych przez Emplomind są sesje online z psychologami, terapeutami czy trenerami biznesowymi, które pracownicy mogą zarezerwować online. Emplomind organizuje także webinary i warsztaty, które dają zespołom i liderom narzędzia do dbania o swoje umysły, rozwijania umiejętności komunikacyjnych i efektywnej pracy.

Wellbeing to kluczowy element dobrej jakości życia i pracy, a także sukcesu firmy. Dbanie o dobrostan pracowników i tworzenie odpowiedniego środowiska pracy to ważne zadanie każdej organizacji, której celem jest osiągnięcie pozytywnych wyników biznesowych. Firma Emplomind oferuje szereg narzędzi, które pomagają wdrażać praktyki wellbeingu w firmach, takie jak sesje online z ekspertami, organizację webinarów i warsztatów oraz dostarczanie zespołom i liderom narzędzi do dbania o zdrowie i umysł pracowników.

Autor: Redakcja partnera