Palenie e-papierosów to nałóg tak samo szkodliwy dla zdrowia, jak sięganie po tytoń. Problem jest tym większy, im młodsza osoba zyskuje dostęp do tego typu używek. Niestety obecnie coraz więcej nastolatków korzysta z gadżetu, aby poprawić sobie samopoczucie, zaimponować rówieśnikom, sięgnąć po „owoc zakazany”. Jak poznać, czy dziecko pali e-papierosy? Co zrobić z tą wiedzą i wreszcie – czy i jak karać dziecko za palenie?

Jak poznać, że dziecko pali elektroniczne papierosy?

O ile w przypadku papierosów tradycyjnych dym tytoniowy osiada na ciele, ubraniach i we włosach, a także na wszystkich przedmiotach wokół, o tyle w papierosach elektronicznych jest wyczuwalny jedynie jako delikatny i całkiem przyjemny aromat. Ta różnica sprawia, że wielu osobom trudno jest w ogóle zauważyć, że dziecko pali papierosy elektroniczne, o ile nie przyłapią go na gorącym uczynku.

Zatem jak sprawdzić, czy dziecko kłamie i pali e-papierosy? Oczywiście możesz dyskretnie przejrzeć jego rzeczy, ale wiele osób ma opory przed naruszaniem prywatności młodego człowieka. Nie chcąc naruszyć jego granic, możesz w inny sposób ustalić, czy syn lub córka posiada gadżet. Jeżeli wyczujesz od nich inny niż zazwyczaj zapach, zauważysz, że częściej znika na balkonie, w pokoju rozpyla odświeżacz powietrza lub perfumy, a w zachowaniu wyczujesz pewną nerwowość – zapytaj wprost. Jeżeli Twoje pytanie będzie pełne troski, a nie ataku i krytyki, to jest duża szansa na to, że uzyskasz szczerą odpowiedź.

Moje dziecko pali! Co z tym zrobić?

Uświadomienie sobie, że Twoje dziecko, które przecież jeszcze do niedawna było małym i beztroskim brzdącem, sięga po używki, może być druzgocące. Kiedy jednak zdobędziesz niezbite dowody na to, że dziecko pali papierosy, staniesz przed kolejnym wyzwaniem – co robić? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Choć najłatwiej byłoby definitywnie zakazać, to każdy rodzic nastolatka wie, że w wielu przypadkach zakaz niewiele zmieni. Młody człowiek, który sporo czasu spędza poza domem w gronie przyjaciół, niewiele zrobi sobie z rodzicielskiego ostrzeżenia. Zwłaszcza gdy zdążył już uzależnić się od e-papierosów.

Zatem, co zrobić, gdy dziecko pali?

gdy dziecko pali
  • Zachowaj spokój – Twoje dziecko próbuje nowych rzeczy, nawet tych, które są złe i robi to z ciekawości lub pod wpływem rówieśników. Prawdopodobnie nie wie, jakie konsekwencje pociąga za sobą palenie e-papierosów. Atakowanie go, krytykowanie, pouczanie od pierwszej chwili sprawią, że dziecko zamknie się, zbuntuje i otoczy murem ochronnym. Jeśli chcesz do niego dotrzeć, najpierw spróbuj zapanować nad silnymi emocjami, które Tobą targają. Tylko w ten sposób będziesz w stanie wesprzeć swoje dziecko w rozwiązaniu problemu.
  • Wyjaśnij szkodliwość nałogu – porozmawiaj z dzieckiem i wytłumacz mu, że e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia i urody. Podaj konkretne argumenty. Nowotwór może w wyobraźni nastolatka nie być aż tak przerażający, jak wizja utraty włosów, żółte zęby, cuchnący oddech czy problemy z potencją. Problemów może być znacznie więcej, a zalicza się do nich także obniżona koncentracja, zaniki pamięci, pogłębienie występujących wad serca i wzroku, nasilenie objawów astmy czy alergii.
  • Ogranicz kieszonkowe i kontroluj wydatki dziecka. To zapewne spotka się z jego wyraźnym sprzeciwem, więc możesz zaproponować wspólne robienie zakupów i przeznaczenie pieniędzy na inny cel.

UWAGA! Nie daj sobie wmówić, że e-papierosy, które nastolatek pali są nieszkodliwe, lepsze od tradycyjnych papierosów. Przez moment rzeczywiście tak uważano, ale szybko okazało się, że to nieprawda. Elektryczne papierosy także zawierają nikotynę i inne szkodliwe substancje i, co gorsza, równie szybko uzależniają. Dla młodego organizmu są silne destrukcyjne!

Czy i jak karać dziecko za palenie?

Jak już wspominaliśmy, zakazy słowne dotyczące palenia papierosów przez dzieci na niewiele się zdadzą. Przeciwnie – mogą u dziecka spowodować wewnętrzny bunt i chęć robienia rodzicom na złość. Gdy nałóg trwa dłużej, a młody człowiek zdążył się uzależnić, to rozstanie z ulubioną używką, będzie jeszcze trudniejsze. Nic dziwnego, że na tym etapie wielu rodziców zniechęconych nieudanymi próbami rzucenia palenia sięgają po specjalistyczną poradę psychologiczną i pytają – jak karać dziecko za palenie?

Psycholog sugeruje, że wszelkie próby ograniczania swobody mogą mieć odwrotny do zamierzonego skutek. Dlatego, zamiast dawać szlaban, zabierać telefon i komputer, utrudniać kontakty z rówieśnikami odetnij dziecko od źródła gotówki. Zazwyczaj brak kieszonkowego oznacza brak możliwości kupienia płynu, baterii i e-papieros staje się bezużyteczny.

Palące dziecko często chce po prostu spróbować czegoś nowego, przypodobać się rówieśnikom, wymknąć się spod rodzicielskiej kontroli. Wielu traci zainteresowanie tematem, jak tylko się w niego zagłębi. Szybko też odkryje, że ta zabawa jest dość droga – użyj tego argumentu w rozmowie. Zobrazuj dziecku, co mogłoby sobie kupić, gdyby nie wydawało kieszonkowego na nałóg. O ile uzależnienie nie jest jeszcze silne to spokój, autentyczna troska, rozmowa, zaangażowanie i wsparcie powinny pomóc w rozwiązaniu problemu.

Poradnia psychologiczna W Wołominie pomaga również pacjentom z pobliskich miejscowości takich jak Zielonka.

Sprawdź: psycholog Zielonka

Autor: Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Wpisy o podobnej tematyce

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Jak rozmawiać z nastolatkiem: Słowa, które dają moc

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Fobia społeczna u dziecka

Monika Chrapinska-Krupa

Dziecko przeklina – co robić?

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Brak kontaktu z rówieśnikami – jak pomóc dziecku?

Monika Chrapinska-Krupa

Agresywny nastolatek – jak reagować?