Preferuje samotność, a od bodźców dostarczanych z zewnątrz woli te, płynące ze środka. Jaką osobą jest introwertyk? Definicja tego typu osobowości jest znana, ale w praktyce nie każdy wie, jak postępować z introwertykiem. Nie każdy też zdaje sobie sprawę, że znajomość z nim może być nie tylko wyzwaniem, ale też szansą na zbudowanie wspaniałej relacji.

Otaczasz się różnymi ludźmi. Z niektórymi masz świetne relacje oparte na zaufaniu, otwartości i szczerości, inni zdają się otaczać od Ciebie i środowiska wysokim murem. Zaczynasz analizować i dochodzisz do wniosku, że taka osoba po prostu woli własne towarzystwo. Introwertyk – definicja tego słowa wciąż wzbudza konsternację i bywa błędnie formułowana. Tymczasem warto wiedzieć, jakim jest typem osobowości, co preferuje, od czego stroni, czego możesz się po nim spodziewać. Wtedy okaże się, że oprócz skrytości i wycofania, taka osoba ma sporo do zaoferowania!

W tym tekście odpowiemy na pytania:

 • Kto to introwertyk?
 • Jakie cechy ma introwertyk?
 • Czego nie lubi introwertyk?

Ostatnie pytanie jest ważne ze względu na trudności, jakie mogą się pojawić w życiu introwertyka. Szczególnie problematyczna jest próba stworzenia związku czy znalezienie pracy dla introwertyka polegającej na pracy zespołowej. Funkcjonowania w rodzinie czy w społeczeństwie można się jednak nauczyć, np. podczas sesji terapeutycznych z psychologiem. Pomocne jest już samo zrozumienie, kim się jest lub kim jest bliska osoba. Pojęcie tego, że niektóre „dziwne” zachowania takie jak milczenie, dystans, nieufność, wycofanie nie muszą oznaczać niczego niepokojącego, przynosi sporą ulgę i pozwala budować zdrową, wartościową relację.

Introwertyk – kto to?

Jesteś osobą wycofaną, która od zgiełku tłumu woli własne towarzystwo? A może bliska Ci osoba zachowuje się nieco nieufnie, ostrożnie, dokładnie tak, jak… introwertyk? Kto to? Czy taką osobę można poznać lepiej, sprawić, że się otworzy? Okazuje się, że niekoniecznie, ponieważ jej dystans, brany niesłusznie za nieśmiałość, jest jej świadomym wyborem. Nie wynika on z braku pewności siebie, a raczej z tego, że introwertyk po prostu lubi samotność. Gdy znajdzie się w towarzystwie, to prowadzi rozmowy, ale wyłącznie na tematy, które uważa za interesujące. Nie traci czasu na rzeczy, które uznaje za błahe, mało ważne lub takie, o których nie ma wiedzy.

Cechy introwertyka

Kim jeszcze jest introwertyk? Trudno jednoznacznie wskazać wszystkie cechy, które mogą świadczyć o osobowości introwertycznej. Najczęściej jednak sugeruje to:

introwertyk co to znaczy
 • chęć przebywania w domu, unikanie klubów muzycznych i innych miejsc, gdzie jest dużo ludzi,
 • samodzielność w działaniu, trudności z odnalezieniem się w pracy grupowej,
 • skupienie na własnych myślach, odczuciach, potrzebach,
 • kreatywność, która rodzi się w ciszy i skupieniu,
 • wybór pośrednich, a nie bezpośrednich form kontaktu (np. email zamiast rozmowy),
 • potrzeba planowania wszystkich działań, brak spontaniczności,
 • skromność, która nie pozwala na chwalenie się swoimi osiągnięciami,
 • chęć słuchania, a nie mówienia,
 • trudności w dzieleniu się swoimi przemyśleniami, potrzebami, problemami, rozmawianiu o uczuciach.

Czasem trudno jest jednoznacznie zdefiniować, że dana osoba jest introwertykiem, a inna nie. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę tylko niewielki odsetek ludzi wpisuje się sztywno tylko w jeden typ osobowości. Zazwyczaj pewne cechy są dominujące, ale równoważą je inne. Np. introwertyk może być świetnym mówcą publicznym, choć rzadko kiedy dobrowolnie decyduje się na tego typu działalność.

Pomocne w poznaniu siebie lub bliskiej osoby jest udanie się na psychoterapię. Są odpowiednio skonstruowane testy, które dość szybko pozwolą ustalić, jakim typem osobowości jesteś Ty czy Twój partner. To niezwykle pomocne np. w terapii dla par czy innych zajęciach mających na celu rozwiązanie zaburzeń, problemów natury emocjonalnej.

Czego nie lubi introwertyk?

Gdy zastanawiamy się na tym, kto to introwertyk, jakie ma cechy i czego nie lubi, możemy szybko dojść do wniosku, że nie przepada on za tłumem. Nie lubi przypadkowości, dlatego zarówno w działaniach zawodowych, w życiu prywatnym, jak również w budowaniu relacji z innymi jest ostrożny i analityczny. Do czego go to prowadzi? Do otaczania się wąskim, lecz zaufanym gronem ludzi, którzy, po „przebiciu skorupy” mogą liczyć na to, że zyskają wspaniałego przyjaciela, dobrego słuchacza, oddanego partnera. Czy warto? Zdarza się, i to nierzadko, że udany związek jest tworzony przez ekscentryka i introwertyka. Cechy każdego z nich nie muszą się wykluczać, lecz mogą się nawzajem uzupełniać.

Czego nie lubi introwertyk? Niektóre antypatie są na tyle silne, że nie pozwalają mu na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Np. jeżeli niechęć do przebywania z innymi jest tak duża, że myśl o pójściu do pracy i spędzeniu kilku godzin w zatłoczonym biurze jest paraliżująca, to może być to niepokojący sygnał. Podobnie ze stworzeniem związku czy budowaniu relacji z rodziną. Nie należy też tracić czujności, zwalając wszystkie nietypowe czy trudne zachowania na karb bycia introwertykiem. Cechy tej osoby są dość charakterystyczne, ale trzeba umieć odróżnić je od np. depresji.

Poradnia psychologiczna w Wołominie pomaga również pacjentom z pobliskich miejscowości takich jak Ząbki.

Sprawdź: psycholog Ząbki

Przeczytaj także: Introwertyk w pracy: Mocne strony introwertyków

Autor: Monika Chrapinska-Krupa

Wpisy o podobnej tematyce

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Introwertyk w pracy: Mocne strony introwertyków

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Emocje – jakie są emocje?