Można odnieść wrażenie, że w ostatnich latach pojęcie asertywności stało się modne i… nadużywane. Jednak umiejętność mówienia „nie” bardzo przydaje się w codziennym życiu, dlatego warto ją nabyć. Nie każdy potrafi odmawiać, co prowadzi do sytuacji, w których postępuje wbrew sobie, robi coś tylko dlatego, że oczekują tego od niego inni. Powiedz „dość” i zacznij żyć według własnych zasad, dbając o to, co naprawdę ma dla Ciebie wartość.

Asertywność – co to?

Zacznijmy od ustalenia, czym jest asertywność. Co to znaczy dla Ciebie? To nic innego, jak umiejętność odmawiania i wyrażania własnego zdania – postępowania tak, jak sam chcesz / czujesz / musisz, a nie tak, jak tego oczekują inni. Brzmi dość prosto, a na pewno sensownie, ale wiele osób nie wie, jak być asertywnym, nie raniąc i nie krytykując przy tym innych. Na szczęście tej sztuki można się nauczyć poprzez trening, budowanie zdrowych relacji bez postawy roszczeniowej, przyjmowanie zarówno pochwał, jak i krytyki w sposób konstruktywny.

Jak być asertywną w życiu?

Chcesz być asertywna – co to znaczy? Masz dość sztucznych uśmiechów, robienia tego, co wypada i czego oczekują inni. Chcesz pozbyć się strachu przed podejmowaniem decyzji i wyrażeniem własnego zdania zarówno w związku, jak i w pracy. Dążysz do osiągnięcia samozadowolenia poprzez jasne formułowanie swoich potrzeb, myśli, oczekiwań. Przy tym nie zapominasz o uczuciach innych osób – pozostajesz taktowna i kulturalna, a krytyka, którą dajesz lub otrzymujesz, jest konstruktywna i pouczająca. Jak widzisz, to dość trudna sztuka, którą opanujesz wtedy, gdy:

 • będziesz prosić i argumentować, a nie wymagać i stawiać żądania,
 • będziesz formułować swoje zdanie i bronić go w racjonalny sposób, dopuszczając do siebie inne głosy czy opinie,
 • będziesz podejmować samodzielne decyzje i będziesz ponosić ich konsekwencje,
 • przyznasz się do tego, że nie jesteś wszechwiedząca – bo wcale nie musisz być,
 • postawisz jasne granice swojej prywatności i ustalisz, kto i w jakim stopniu ma do niej dostęp,
 • będziesz w pełni korzystać ze swoich praw,
 • będziesz popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski na przyszłość.

Lista jest dość długa, ale jeśli zastanawiasz się, jak być asertywną to warto popracować samemu lub z psychologiem nad poszczególnymi zagadnieniami. Efekty przyjdą, a jakość Twojego życia i zadowolenie z niego na pewno się poprawi.

Jak być asertywnym w pracy?

asertywnym w pracy

Bardzo często spotykamy się z pytaniem o to, jak być asertywnym w pracy. Warto odpowiedzieć sobie, w jaki sposób egzekwować swoje prawa, przywileje oraz realizować tylko te obowiązki, do których zobligowała nas umowa. To trudne, bo dzisiaj od pracowników oczekuje się zaangażowania na 200%, co wiąże się z nadgodzinami, służbowymi wyjazdami, wykonywaniem zadań wykraczających daleko poza kompetencje. Tu szczególnie trudno sprzeciwić się, bo ceną asertywności w pracy mogłoby być zwolnienie. Jednak zazwyczaj stawianie granic i egzekwowanie swoich praw w sposób kulturalny i rzeczowy nie przynosi negatywnych rezultatów. Przeciwnie. Gdy dowiesz się, jak być asertywnym w pracy, możesz zbudować swój wizerunek profesjonalisty, osoby, która wie, czego chce i jest gotowa po to sięgać.

Asertywność – przykłady

Czasem trudno ustalić jednoznacznie, czy dany człowiek jest asertywny. Co to znaczy? Że nie każda osoba, która ma własne zdanie i robi to, co chce, jest asertywna. Czasem jest po prostu zgorzkniała, zamknięta na ludzi i świat, nie chce, żeby od niej cokolwiek wymagano, sama też nie wychodzi z żadnymi inicjatywami. STOP! Nie tędy droga i nie tak wygląda asertywność. Przykłady poprawnych zachowań znajdziesz poniżej:

 • „Nie mogę zostać dzisiaj dłużej w pacy, bo mam inne plany. Ale jutro, zajmę się tym tematem zaraz z rana”.
 • „Pamiętam, że mieliśmy umówić się na kawę i zrobimy to – tak jak obiecałem. Jednak teraz przepraszam Cię, ale jestem bardzo zajęty i nie jest to dobry moment na takie wyjście”.
 • „Czy możesz dzisiaj ugotować obiad? Ja mam dużo innych obowiązków i nie zdążę już tego zrobić”.
 • „Wiem, że dzisiaj są Twoje urodziny, dlatego od razu rano zadzwoniłam z życzeniami. Nie mogę jednak wyjechać z Tobą na weekend, żeby świętować, bo mam już inne zobowiązania”.

Tym właśnie jest asertywność. Przykłady dobitnie pokazują, że polega ona na jasnym formułowaniu swoich myśli – bez kłamstw, wykrętów, tłumaczeń, ale jednocześnie nie pozwala na zapominanie o uczuciach innych osób.

Czy warto być asertywnym?

Zastanówmy się nie tylko nad tym, jak być asertywnym, ale też czy warto do tego dążyć. Czy mówienie „nie” rzeczywiście jest takie ważne? Czy czasem, dla świętego spokoju, nie lepiej jest przystać na propozycję innych? Oczywiście – jeśli chodzi o wybór restauracji włoskiej czy japońskiej, a nawet obranie wakacyjnego kierunku można, a nawet trzeba iść na kompromis – tak robi człowiek asertywny. Co to znaczy? Że „walczy” o rzeczy, które są ważne i istotne. Jeżeli tym jest dla Ciebie wyjazd nad morze, a nie w góry to również powiedz o tym głośno i wyraźnie. Można podzielić wakacje w taki sposób, aby część urlopu spędzać nad wodą, a część na górskim szlaku. Kompromis jest częścią asertywności.

Poradnia psychologiczna w Wołominie pomaga również pacjentom z pobliskich miejscowości takich jak Marki.

Sprawdź: psycholog Marki

Autor: Monika Chrapinska-Krupa

Wpisy o podobnej tematyce

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Introwertyk w pracy: Mocne strony introwertyków

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Emocje – jakie są emocje?