Ośrodek leczenia dla alkoholików prowadzi skuteczną terapię dla osób uzależnionych. Dodatkowo można w nim skorzystać z detoksu w przypadku zatrucia alkoholowego lub silnego kaca. W każdym z tych przypadków powinno się przemyśleć wybór placówki, która udzieli alkoholikowi wsparcia. Czym kierować się przy poszukiwaniach ośrodka leczenia alkoholizmu?

Ośrodek leczenia alkoholizmu z wykwalifikowanymi terapeutami

W przypadku, gdy szuka się ośrodka dla alkoholików, powinno się odpowiedzieć na jedno kluczowe pytanie. Czy efekty udzielonej pomocy mają być stałe, czy jedynie doraźne? Doraźna pomoc w postaci detoksu i kroplówki umożliwia jedynie oczyszczenie organizmu z nadmiaru alkoholu. W żaden sposób nie wpływa na dalsze postępowanie alkoholika.

Ośrodek dla alkoholików oferuje możliwość skorzystania z terapii z psychologiem, dzięki której nałogowcy stopniowo uczą się rozwiązywać swoje problemy inaczej niż przez sięganie po mocne trunki. Terapeuta pomaga odkryć przyczyny picia, a następnie je rozwiązać. Często alkoholicy z pomocą wódki lub piwa tłumią długo skrywane emocje, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w trzeźwości. Dzięki spotkaniom indywidualnym i grupowym z psychologiem, osoba cierpiąca na chorobę alkoholową, stopniowo zmienia swoje myślenie i pozbywa się negatywnych uczuć.

Leczenie ciała i duszy

Ośrodek dla alkoholików w celu skutecznego wspierania w walce z nałogiem zajmuje się leczeniem dwutorowym. Pierwsza część leczenia skupia się na odtruciu organizmu. Jeśli alkoholik trafia do ośrodka w ciągu, otrzymuje kroplówki i leki, które ograniczają skutki nagłego odstawienia mocnych trunków. Leki chronią przed wystąpieniem objawów takich jak: psychoza, ataki padaczki, czy też drżenie mięśni i silne pocenie. Kroplówka uzupełnia natomiast utracone elektrolity i przyśpiesza powrót organizmu do sprawności. Po oczyszczeniu organizmu pacjenta z alkoholu pracownicy ośrodka rozpoczynają terapię psychologiczną.

Terapia z psychologiem może być prowadzona w różnych formach. Pacjent może dojeżdżać do ośrodka na regularne spotkania grupowe i indywidualne lub przebywać przez cały czas na miejscu. Z względu na wyższą skuteczność terapii prowadzonej z mieszkańcami ośrodka zaleca się, by pacjenci na czas leczenia zmienili środowisko i ograniczyli kontakty z rodziną i dotychczasowymi przyjaciółmi. Dzięki temu będą mogli w pełni skupić się na sobie i pracy nad wyjściem z nałogu. Bez zmiany otoczenia trudno jest nauczyć się nowych wzorców zachowania i dążyć do dalszego życia w trzeźwości.

Autor: Redakcja partnera