Komunikacja z osobami starszymi wymaga empatii, zrozumienia oraz odpowiedniego podejścia. Jest to szczególnie ważne, jeśli porozumieć chce się z seniorem mówiącym w obcym języku. Przed takim wyzwaniem stoją opiekunki osób starszych podejmujące pracę za naszą zachodnią granicą. Jakie zasady obowiązują w komunikacji się z osobami starszymi?

Podstawa: znajomość języka niemieckiego

W przypadku opiekunek seniorów w Niemczech podstawą udanej komunikacji jest znajomość języka niemieckiego. Ta powinna być minimum na poziomie podstawowym. Opiekunka powinna znać podstawowe zwroty oraz słówka takie jak np. wymieniane na opieka.felizajob.pl/ubrania-i-czesci-garderoby-po-niemiecku/ ubrania po niemiecku, liczby, pory roku, części ciała i inne. Pomogą one zrozumieć, co mówi senior, jakie są jego oczekiwania i potrzeby.

osoba starsza komunikacja

Podstawy komunikacji z osobą starszą

Komunikacja z seniorem nie jest łatwa. Będzie jednak prostsza, jeśli podejdzie się do niej z szacunkiem i empatią. Ważne jest, aby starać się zrozumieć doświadczenia i perspektywę seniora, okazywać cierpliwość i zainteresowanie tym, co ma do powiedzenia. Samemu należy mówić spokojnie i wyraźnie, szczególnie jeśli Twój niemiecki nie jest najlepszy. Dzięki temu podopieczny łatwiej zrozumie wypowiadane zwroty i słowa. Warto też kontrolować swój tembr głosu – nie powinien on być zbyt głośny, bo senior może uznać, że na niego krzyczysz. Nie wskazane jest też mówienie zbyt cicho, ponieważ może to sprawiać trudności ze zrozumieniem. O czym jeszcze pamiętać?

  • Używanie gestów i ekspresji twarzy. Gesty, uśmiech i wyraz twarzy mogą być kluczowe w komunikacji z seniorami, zwłaszcza w przypadku trudności w słuchaniu lub mowie. Sprawdzają się też, jeśli opiekunka nie zna języka niemieckiego w stopniu zaawansowanym i ma problemy z porozumiewaniem się.
  • Aktywne słuchanie i szanowanie opinii seniora. Pamiętaj, że aktywne słuchanie jest kluczowe. Szanuj opinie i doświadczenie seniora oraz wykazuj zainteresowanie tym, co ma do powiedzenia.
  • Unikaj pośpiechu. Staraj się rozmawiać w spokojny sposób, by senior czuł się komfortowo i mógł zrozumieć i przetworzyć informacje.
  • Dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że każda osoba jest inna. Dostosuj sposób komunikacji do potrzeb i preferencji seniora, biorąc pod uwagę jego indywidualne ograniczenia i możliwości.
skuteczna komunikacja ze starszą osobą

Jak pytać i jak mówić do seniora?

W komunikacji z osobą starszą unikaj skomplikowanych zdań. Zadawaj pytania w sposób jasny, używając prostego języka. Pozostaw seniorowi czas na odpowiedź. Dobrą praktyką jest również dopytanie czy osoba starsza rozumie zadane pytanie lub przekazaną informację. Jeśli to będzie konieczne, należy powtórzyć, to co się powiedziało.

Autor: Redakcja partnera