Mobbing w pracy ma wiele twarzy. Szepty i plotki za plecami, krytykowanie tego, co w rzeczywistości jest dobrze wykonaną pracą, celowe ukrywanie ważnych informacji. Bez względu na rodzaj zastraszania ofiarom trudno jest znieść prześladowanie.

Czym jest mobbing w pracy?

Znęcanie się nie zawsze ma miejsce, gdy ktoś czuje się źle traktowany przez kolegów z zespołu lub pracodawcę. Na przykład wśród pracowników może panować zła atmosfera z różnych powodów, ale początkowo nie ma to nic wspólnego z mobbingiem. Zgodnie z definicją zawartą w art. 943 § 2 Kodeksu pracy istnieją dwa decydujące czynniki i wymagania, które muszą być spełnione, aby można było mówić o mobbingu w pracy:

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Ważny jest tutaj aspekt uporczywości i długotrwałości, czyli mobbing w pracy ma miejsce, gdy nękanie przez szefa lub współpracowników jest systematyczne oraz trwa przez długi czas.

Jakie są formy mobbingu w pracy?

Mobbing w pracy często wiąże się z otwartą wrogością lub plotkowaniem za plecami kolegów. Ale znęcanie występuje w wielu różnych formach i aspektach. Szczególnie na początku wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że są ofiarami mobbingu. Ukryte ataki mogą dotyczyć:

  • intryg,
  • drwin,
  • krytykowania,
  • wykluczenia społecznego,
  • niesłusznie złych ocen jakości pracy,
  • kłamstw,
  • ukrywania ważnych informacji.

Mobbing w pracy może przybierać także formy przemocy seksualnej.

Co może zrobić ofiara mobbingu?

Wszelkie przejawy mobbingu są karalne. Karą dla sprawcy jest grzywna, a nawet dwa lata pozbawienia wolności. Obowiązkiem pracodawcy jest reagowanie w każdej sytuacji, gdy ofiara zgłasza uporczywe znęcanie się nad jej osobą.

Mobbing wpływa nie tylko na atmosferę i jakość pracy, ale także na życie prywatne ofiary. Wielu pracowników nie radzi sobie z ciągłym nękaniem i presją. Cierpią na choroby psychiczne i załamanie nerwowe. Wtedy niezbędna jest pomoc psychologa.

Sprawdź: Psycholog Otwock

Autor: Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie