Często kiedy odczuwamy ból nad lewą piersią, nasz pierwszy instynkt to strach, że to może być coś poważnego jak np. zawał serca. Niemniej jednak, nie wszystkie bóle w tej okolicy są powiązane z sercem. Czasem mogą one wynikać z tzw. nerwobóli. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, omawiając objawy, przyczyny i leczenie nerwobóli w klatce piersiowej.

Nerwobóle w klatce piersiowej

Nerwoból w klatce piersiowej, znany także jako ból neuropatyczny lub neuralgia, to rodzaj bólu wywołany bezpośrednio przez problemy z układem nerwowym, a nie przez uszkodzenie lub chorobę w obszarze, który ból odczuwamy. W przypadku nerwobólu w klatce piersiowej, źródłem dyskomfortu są nerwy przechodzące przez klatkę piersiową.

Co to jest nerwoból w klatce piersiowej i jakie są jego główne cechy?

Głównymi cechami nerwobólu są: piekący, kłujący, lub pulsujący ból, często opisywany jako “przebijający” lub “szarpiący”. Ból może być stały lub występować epizodycznie, a jego intensywność może się różnić – od łagodnej do silnej. Nerwoból często nasila się w nocy lub pod wpływem czynników wyzwalających, takich jak stres czy zmiany pogody.

Warto zauważyć, że nerwoból w klatce piersiowej różni się od bólu serca – ten drugi jest zwykle skupiony w środku klatki piersiowej i często promieniuje do lewej ręki lub szczęki, a także może być związany z dusznościami, nudnościami, potliwością czy osłabieniem.

Typowe lokalizacje i charakterystyka nerwobólu w klatce piersiowej

Nerwoból w klatce piersiowej jest stanem, który z definicji może pojawiać się w dowolnym miejscu w obszarze klatki piersiowej, gdzie przechodzą nerwy. Zazwyczaj występuje jako rezultat uszkodzenia lub dysfunkcji nerwów biegnących wzdłuż żeber, co może prowadzić do bólu w różnych obszarach klatki piersiowej, od środkowej części do boków.

Jednak nie wszystkie nerwobóle w klatce piersiowej są takie same. Lokalizacja i charakterystyka bólu mogą się różnić w zależności od źródła problemu.

 1. Nerwoból nad lewą piersią: Często jest powodowany przez nerwy przechodzące w okolicy serca. Choć ten rodzaj bólu może przypominać ból związany z chorobą serca, zazwyczaj jest bardziej ostry, piekący lub pulsujący, i może nasilać się przy głębokim oddychaniu, kaszlu czy zmianach pozycji ciała.
 2. Nerwoból po stronie prawej klatki piersiowej: Często związany z nerwami przebiegającymi w pobliżu wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ból ten może promieniować do prawego ramienia lub pleców i zazwyczaj jest ostry, piekący, i nasilający się przy ruchach czy głębokim oddechu.
 3. Nerwoból w środku klatki piersiowej: Często związany z nerwami przebiegającymi wzdłuż kręgosłupa. Ten ból jest często opisywany jako piekący, ostry lub pulsujący, i może nasilać się przy ruchach, kaszlu, czy zmianach pozycji ciała.

Każdy z tych rodzajów nerwobólu ma swoje unikalne cechy, ale wszystkie mają pewne wspólne cechy: są zwykle ostre, piekące, pulsujące, i mogą nasilać się przy ruchach, zmianach pozycji ciała, czy głębokim oddechu. To zrozumienie pomaga lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu nerwobólu w klatce piersiowej.

Ból w klatce piersiowej

nerwoból nad lewą piersią co to

Ból w klatce piersiowej to dolegliwość, która zawsze powinna być traktowana poważnie, z uwagi na szereg potencjalnie niebezpiecznych warunków, które mogą go powodować, takich jak choroby serca. Właśnie dlatego istotna jest umiejętność rozróżnienia nerwobólu od innych form bólu w klatce piersiowej.

Jak odróżnić nerwoból od innych bólów w klatce piersiowej?

Nerwoból w klatce piersiowej, medycznie nazywany neuralgią międzyżebrową, ma pewne charakterystyczne cechy, które pomagają go zidentyfikować:

 1. Lokalizacja i rozprzestrzenianie: Nerwoból często jest odczuwany w jednym konkretnym miejscu na piersiach lub brzuchu i może promieniować wzdłuż ścieżki nerwu, zwykle na jednym obszarze klatki piersiowej, a nie na całej jej powierzchni.
 2. Rodzaj bólu: Nerwoból zazwyczaj jest ostry, piekący lub pulsujący, podczas gdy ból serca jest często opisany jako ucisk, dławienie, ciężkość lub ból promieniujący do szyi, szczęki, ramienia lub pleców.
 3. Czynniki wyzwalające i łagodzące: Nerwoból często nasila się przy ruchach, zmianach pozycji ciała, głębokim oddechu, kaszlu czy śmiechu, podczas gdy ból związany z sercem często pojawia się podczas wysiłku, stresu, a łagodzi go odpoczynek lub nitrogliceryna.
 4. Trwanie: Ataki nerwobólu mogą trwać kilka minut do kilku godzin, podczas gdy ból serca trwa zwykle 5 minut lub dłużej i nie zmienia się z upływem czasu.

W przypadku jakiegokolwiek bólu w klatce piersiowej, najważniejszym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem. Tylko wykwalifikowany specjalista jest w stanie prawidłowo ocenić przyczynę bólu i zalecić odpowiednie leczenie.

Kiedy ból w klatce piersiowej może być sygnałem alarmowym?

Ból w klatce piersiowej, niezależnie od jego natury, zawsze powinien być traktowany jako sygnał alarmowy, ponieważ może być objawem wielu poważnych chorób, takich jak choroba serca, a nawet zawał serca. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie każdy ból serca jest intensywny i przytłaczający, jak to jest często przedstawiane w filmach i telewizji. Czasami może być subtelnym, niewyraźnym uczuciem, które łatwo zignorować.

Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które wskazują, że ból w klatce piersiowej może być poważnym sygnałem alarmowym:

 1. Intensywny i nagły ból: Jeżeli ból jest silny, niespodziewany i nie ustępuje, to jest to zawsze poważny sygnał, który wymaga natychmiastowej medycznej interwencji.
 2. Powiązane objawy: Ból w klatce piersiowej towarzyszący duszności, potliwości, mdłości, wymiotom, bólowi w rękach, szyi, żuchwie lub plecach, bladości, sinicy, słabości czy utracie przytomności powinien być traktowany jako stan nagły.
 3. Nieustający ból: Ból, który trwa dłużej niż kilka minut, nie zmniejsza się po odpoczynku lub przyjmowaniu nitrogliceryny, może wskazywać na zawał serca.
 4. Łagodzące czynniki: Ból serca zwykle nie jest związany z konkretnym ruchem czy pozycją i nie ulega złagodzeniu po zmianie pozycji ciała.

Wszystkie powyższe objawy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, a zwłoka w udzieleniu pomocy może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do trwałego uszkodzenia mięśnia serca czy nawet śmierci. Pamiętaj, że ból w klatce piersiowej to nie tylko objaw problemów z sercem. Może to być również objaw chorób układu oddechowego, układu pokarmowego, problemy z kręgosłupem czy nerwobóle. Stąd też, każdy ból w klatce piersiowej powinien być poddany dokładnej diagnozie medycznej.

Wiele podobnych artykułów i pomocnych wskazówek znajdziesz także na Blogu ogólnotematycznym: https://www.learnpolish.edu.pl/

Nerwobóle w klatce piersiowej – objawy

Nerwobóle w klatce piersiowej, również określane jako neuralgia międzyżebrowa, są związane z uszkodzeniem lub dysfunkcją nerwów w obszarze klatki piersiowej. Objawy są często różnorodne i zależą od lokalizacji i stopnia uszkodzenia nerwów. Poniżej przedstawiamy typowe objawy nerwobólu w klatce piersiowej.

Typowe objawy nerwobólu w klatce piersiowej

 1. Ból: Nerwoból zazwyczaj jest ostry, piekący lub przypominający prąd elektryczny. Może być stały lub przerywany, często nasilający się podczas kaszlu, kichania, głębokiego oddechu lub ruchu.
 2. Dyskomfort w klatce piersiowej: Dyskomfort może obejmować uczucie ciśnienia, szczypiący ból, drętwienie, mrowienie, swędzenie, czy uczucie “pełzających robaków” w klatce piersiowej.
 3. Lokalizacja bólu: Ból zazwyczaj jest jednostronny i może się rozprzestrzeniać wzdłuż przebiegu poszczególnych nerwów międzyżebrowych. Może promieniować do pleców, brzucha, ramion, szyi, czy szczęki.
 4. Punkty zapalne: Nerwoból często skupia się wokół pewnych punktów zapalnych, które są szczególnie wrażliwe na dotyk.
 5. Zmniejszenie czucia lub drętwienie: W zależności od stopnia uszkodzenia nerwów, mogą wystąpić zmniejszone czucie lub drętwienie w dotkniętym obszarze.
 6. Utrata masy mięśniowej: W rzadkich przypadkach, długotrwałe uszkodzenie nerwów może prowadzić do utraty masy mięśniowej w obszarze klatki piersiowej.
 7. Trudności w oddychaniu: U niektórych osób, intensywny ból może powodować trudności w oddychaniu.

Warto zauważyć, że objawy nerwobólu mogą być bardzo podobne do objawów innych poważnych chorób, takich jak choroby serca. Dlatego, jeśli doświadczasz jakiegokolwiek bólu w klatce piersiowej, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Różnice między objawami nerwobólu a objawami zawału serca

Nerwoból w klatce piersiowej i zawał serca to dwa stany medyczne, które mogą powodować ból w klatce piersiowej, ale mają zupełnie różne przyczyny i potrzebują różnych podejść terapeutycznych. Oto kluczowe różnice między objawami nerwobólu a objawami zawału serca:

 1. Rodzaj bólu: Nerwoból zwykle jest ostry, piekący lub przypomina prąd elektryczny, który często nasila się przy kaszlu, kichaniu, głębokim oddechu czy ruchu. Ból przy zawale serca jest zazwyczaj opisywany jako ucisk, ściskanie, ciężar lub dyskomfort w klatce piersiowej, który może promieniować do ramion, szczęki, szyi, pleców lub brzucha.
 2. Czas trwania bólu: Nerwoból może występować przerywanie lub być stały przez wiele godzin lub dni. Ból przy zawale serca zazwyczaj trwa dłużej niż 15 minut i nie zmniejsza się po odpoczynku czy zmianie pozycji.
 3. Związek z wysiłkiem: Nerwoból zwykle nie jest związany z wysiłkiem fizycznym i może wystąpić w stanie spoczynku. Ból przy zawale serca często rozpoczyna się podczas wysiłku fizycznego i zazwyczaj zmniejsza się po odpoczynku.
 4. Inne objawy: Nerwoból może towarzyszyć uczucie drętwienia, mrowienia, swędzenia lub “pełzających robaków” w dotkniętym obszarze. Przy zawale serca mogą wystąpić objawy takie jak duszności, poty, nudności, wymioty, lęk, błędy świadomości, czy zasłabnięcie.
 5. Reakcja na leki: Ból nerwobólowy zazwyczaj nie reaguje na nitroglicerynę, lek często stosowany w leczeniu bólu sercowego. Zawał serca często reaguje na nitroglicerynę.

Zawsze, gdy doświadczasz bólu w klatce piersiowej, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne schorzenia, takie jak choroby serca. Pamiętaj, że tylko kwalifikowany specjalista może dokładnie zdiagnozować źródło bólu.

Przyczyny nerwobóli w klatce piersiowej

Nerwoból w klatce piersiowej jest zdecydowanie dolegliwością, która może budzić niepokój. Często kojarzony z chorobami serca, tak naprawdę najczęściej jest spowodowany innymi, mniej niebezpiecznymi czynnikami. Jest to ból, który wynika z podrażnienia, ucisku czy uszkodzenia jednego z nerwów przebiegających w okolicy klatki piersiowej. Znany również jako neuralgia międzyżebrowa, stan ten może wywoływać intensywne, ostre lub piekące bóle, które często są mylone z bólem serca.

Biorąc pod uwagę złożoność anatomii klatki piersiowej i liczne struktury, które mogą być zaangażowane, przyczyn nerwobólu jest wiele. Oto niektóre z najczęstszych.

Najczęstsze przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej

 1. Uraz klatki piersiowej: Kontuzje lub urazy klatki piersiowej, takie jak stłuczenia, złamania żeber lub operacje klatki piersiowej, mogą uszkodzić nerwy międzyżebrowe i prowadzić do nerwobólu.
 2. Herpes zoster (półpasiec): To wirusowe zakażenie nerwów, które często zaczyna się od silnego bólu w jednym obszarze ciała, a następnie rozwija się charakterystyczna wysypka. Jeżeli dotyczy obszaru klatki piersiowej, może prowadzić do nerwobólu.
 3. Zwyrodnienia kręgosłupa: Zwyrodnienia kręgosłupa, takie jak stenoza kanału kręgowego lub dysk degeneracyjny, mogą naciskać na nerwy wychodzące z kręgosłupa, co może prowadzić do bólu promieniującego do klatki piersiowej.
 4. Zapalenie opłucnej: To stan, który powoduje zapalenie warstwy tkanki pokrywającej płuca i wnętrze klatki piersiowej. Może to prowadzić do nerwobólu, zwłaszcza przy głębokim oddechu, kaszlu czy ruchach ciała.
 5. Nadciśnienie tętnicze płucne: To stan, który powoduje zwiększone ciśnienie w tętnicach płucnych i może prowadzić do bólu w klatce piersiowej.
 6. Rozedma: Rozedma to przewlekła choroba płuc, która powoduje rozszerzenie i uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Mogą powodować ból klatki piersiowej, który czasami może być błędnie rozpoznany jako nerwoból.

Wszystkie powyższe stany mogą prowadzić do nerwobólu w klatce piersiowej, ale zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby uzyskać prawidłową diagnozę i leczenie. Należy pamiętać, że ból w klatce piersiowej może być również objawem poważniejszych stanów, takich jak choroby serca, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Jakie czynniki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia nerwobólu?

Ryzyko wystąpienia nerwobólu w klatce piersiowej może być związane z różnymi czynnikami. Wiele z nich wiąże się z ogólnym stanem zdrowia, stylu życia lub specyficznymi schorzeniami. Istotne jest zrozumienie, że choć niektóre z tych czynników mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nerwobólu, ich obecność nie oznacza automatycznego pojawienia się bólu. Każda osoba jest inna, a reakcje organizmu na różne stany i czynniki mogą się znacznie różnić.

 1. Przewlekłe choroby: Choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy stwardnienie rozsiane mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów, co z kolei może zwiększyć ryzyko wystąpienia nerwobólu.
 2. Schorzenia kręgosłupa: Schorzenia kręgosłupa, w tym dyskopatia czy stenoza kanału kręgowego, mogą uciskać nerwy prowadząc do bólu w klatce piersiowej.
 3. Wiek: Z wiekiem nerwy stają się bardziej podatne na uszkodzenia, co może prowadzić do bólu.
 4. Czynniki genetyczne: Genetyka może również odgrywać rolę, choć badania w tej dziedzinie są nadal prowadzone.
 5. Nadwaga i otyłość: Nadmierna masa ciała może zwiększać obciążenie dla kręgosłupa i mięśni, co zwiększa ryzyko nerwobólów.
 6. Aktywność fizyczna: Częste lub intensywne ćwiczenia, szczególnie bez odpowiedniej rozgrzewki i rozciągania, mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia i urazów nerwów.

Zrozumienie tych czynników ryzyka jest kluczowe dla skutecznej profilaktyki i leczenia nerwobólu. Pamiętaj, aby regularnie odwiedzać lekarza i monitorować swoje zdrowie, zwłaszcza jeśli jesteś narażony na którykolwiek z tych czynników.

Leczenie nerwobóli

Ból w klatce piersiowej, bez względu na to, czy jest to nerwoból czy inny rodzaj bólu, zawsze powinien być traktowany poważnie. Chociaż nerwoból jest zwykle niegroźny dla życia, może być bardzo uciążliwy i wpływać na jakość życia.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem w przypadku nerwobólu w klatce piersiowej?

Zaleca się, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli doświadczasz przewlekłego lub powtarzającego się bólu w klatce piersiowej, bólu, który pogarsza się przy wysiłku fizycznym lub bólu, który nie ustępuje po odpoczynku lub stosowaniu typowych środków przeciwbólowych. Dodatkowo, jeśli ból w klatce piersiowej towarzyszą inne objawy, takie jak trudności w oddychaniu, zawroty głowy, nudności lub poczucie drętwienia w kończynach, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem. Samoocena i samoleczenie mogą prowadzić do opóźnienia diagnozy i leczenia, co może zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

Jakie są dostępne opcje leczenia nerwobólu?

Leczenie nerwobólu, zwłaszcza nerwobólu w klatce piersiowej, jest skoncentrowane głównie na łagodzeniu objawów i zmniejszaniu dyskomfortu. Można to osiągnąć na różne sposoby:

 1. Leki przeciwbólowe: Leki te są zwykle pierwszym krokiem w leczeniu nerwobólu. Mogą obejmować leki dostępne bez recepty, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a także silniejsze leki przepisane przez lekarza, takie jak opioidy lub leki przeciwpadaczkowe, które pomagają kontrolować ból nerwowy.
 2. Fizjoterapia: Fizjoterapia może pomóc wzmocnić mięśnie wokół nerwów, co może zmniejszyć nacisk na nerw i zredukować ból. Ćwiczenia mogą również poprawić krążenie, co pomaga w leczeniu i prewencji nerwobólów.
 3. Zabiegi interwencyjne: W niektórych przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przynoszą ulgi, lekarz może zasugerować interwencyjne metody leczenia, takie jak blokady nerwowe czy stymulacja nerwów za pomocą elektryczności.
 4. Zmiana stylu życia: Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, unikanie nadmiernego wysiłku czy stresu oraz dbanie o właściwy odpoczynek i sen mogą pomóc zmniejszyć ryzyko nerwobólów.
 5. Terapia psychologiczna: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy ból jest przewlekły, terapia psychologiczna, tak jak terapia poznawczo-behawioralna, może pomóc pacjentom radzić sobie z bólem i poprawić jakość ich życia.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna, a to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może pomóc Ci wybrać najlepsze metody leczenia dla Ciebie.

Autor: Redakcja partnera