Depresja to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Objawia się w różny sposób, zależnie od zaawansowania problemu. Nieleczona depresja, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jakie mogą być jej skutki oraz jak sobie radzić z depresją?

Depresja

Depresja jest poważną chorobą, której nie należy lekceważyć. Choć termin ten jest często używany potocznie do opisania złego samopoczucia, obniżonego nastroju lub przygnębienia, w psychiatrii odnosi się do specyficznego rodzaju zaburzeń nastroju i emocji. Nieleczona depresja może mieć bardzo negatywne skutki, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do samobójstwa.

Osoby dotknięte depresją, odczuwają głęboki smutek, przygnębienie, tracą energię i motywację. Często czują się wyczerpane bez konkretnego powodu i nie czerpią radości z codziennych rzeczy. Depresji towarzyszy również niska samoocena oraz poczucie pustki.

Należy jednak pamiętać, że depresja „ma wiele twarzy”. Jej objawy są bardzo różne, zależne od człowieka oraz stopnia zaawansowania choroby. Niekiedy zdarza się, że osoba z depresją potrafi ukrywać swoje wewnętrzne cierpienie. Wydaje nam się, że jest radosna i uśmiechnięta. Osoby z depresją mogą być bardzo wrażliwe na ocenę innych ludzi i obawiać się negatywnego osądu, dlatego często starają się ukryć swoje prawdziwe emocje. Mogą przekładać swoje potrzeby i uczucia na drugi plan, stawiając na pierwszym miejscu zadowolenie innych. Przeczytaj więcej na https://bezproblemowa.pl/depresja/.

Nieleczona depresja – jakie mogą być skutki?

Nieleczona depresja może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

  1. Depresja może znacząco wpływać na jakość życia osoby dotkniętej chorobą. Może prowadzić m.in. do utraty motywacji, trudności w relacjach społecznych, problemów w życiu zawodowym, czy utraty radości z codziennych aktywności.
  2. Osoby mająca depresję są bardziej narażone na myśli oraz próby samobójcze. Choroba może prowadzić do uczucia bezradności i utraty chęci do życia, dlatego bardzo ważna jest wcześniejsza pomoc specjalisty oraz odpowiednie leczenie.
  3. Nieleczona depresja może negatywnie wpływać na ogólne zdrowie fizyczne. Osoby są narażone m.in. na choroby serca, otyłość, cukrzycę, problemy z układem immunologicznym oraz zaburzenia snu. Depresja może również osłabić układ odpornościowy, organizm jest wtedy bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje.
  4. Depresja może być przyczyną izolacji społecznej. Osoby chore, często mają trudności w relacjach z innymi ludźmi, odczuwają brak energii, motywacji i zainteresowania. Może to prowadzić do wycofania się z kontaktów społecznych oraz pogorszenia relacji rodzinnych i przyjacielskich.
  5. Nieleczona depresja może wpływać również na życie zawodowe i sukcesy w pracy. Zaburzenia koncentracji, brak energii i motywacji mogą prowadzić do obniżenia wydajności, problemów z dotrzymaniem terminów oraz innych kluczowych aspektów.

Jak sobie radzić z depresją oraz kiedy udać się do psychiatry?

Istotna jest świadomość, że depresja jest chorobą, która w większości przypadków nie przejdzie samoistnie. Jeśli odczuwasz objawy depresji, ważne jest, aby sięgnąć po odpowiednią pomoc. Istnieje wiele ścieżek, które możesz podjąć, aby rozpocząć proces leczenia.

Pamiętaj o bliskich osobach, które masz wokół siebie. Porozmawiaj z rodziną lub przyjaciółmi o swoich uczuciach i powiedz im przez co przechodzisz. Często samo wyrażenie emocji i otrzymanie wsparcia bliskich może być początkiem leczenia.

Skonsultuj się również ze specjalistą. Może to być lekarz psycholog lub psychiatra, którzy mają doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu depresji. W trakcie rozmowy, specjalista zdecyduje, czy konieczne będzie wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Leki antydepresyjne, nie są uzależniające i stosuje się je przez pewien okres trwania terapii. Dawka leku zostanie dostosowana indywidualnie do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej na stronie https://bezproblemowa.pl/.

Psychoterapia – istotny element leczenia depresji

Ważnym elementem leczenia depresji jest również psychoterapia. Dzięki niej pacjent, może zrozumieć przyczyny swojej choroby, emocje oraz zachowania. Uczy się zmieniać negatywne wzorce myślowe, a także rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie ze swoimi uczuciami i emocjami. Terapia pozwala na zrozumienie siebie, akceptację i wsparcie.

W trakcie terapii pacjenci mają możliwość skoncentrowania się na swoich doświadczeniach, wyrażeniu swoich emocji, odkryciu ukrytych przekonań i znalezieniu konstruktywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Terapeuta pełni rolę wsparcia oraz przewodnika, który pomaga pacjentowi odkrywać siebie i własną siłę.

Ważne jest, aby pamiętać, że psychoterapia może wymagać czasu i zaangażowania. Zazwyczaj sesje terapeutyczne odbywają się regularnie przez określony czas. Jest to długotrwały proces, który wymaga zaufania, otwartości i współpracy zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty.

Są różne rodzaje terapii i każda z nich powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Najpopularniejsze z nich to terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia psychodynamiczna.

Autor: Redakcja partnera