Olej z wiesiołka to jedna z tych substancji, które mają niezwykle szeroki wpływ na ludzki organizm. Warto jednak zacząć od tego, że jest to substancja naturalna, która pochodzi od popularnej, znanej nam często z widzenia rośliny – wiesiołka. Nie bez powodu coraz częściej specjalnie obsadza się pola wiesiołkiem. Olej z niego pozyskiwany ma znaczący wpływ na ludzki organizm.

Czym jest olej z wiesiołka?

Początkowo właściwości wiesiołka sprawdzały się przy trudno gojących się ranach. Dlatego roślinę wykorzystywali już nasi przodkowie. Obecnie wiesiołek znany jest nam bardziej – wiadomo, że ma szereg właściwości prozdrowotnych, z uśmierzaniem bólu włącznie. Dlaczego?

  • Olej z wiesiołka zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas gamma linolenowy (GLA) oraz kwas linolowy (LA). Wspierają wiele ważnych procesów w organizmie człowieka. W oleju z wiesiołka znajdziemy również kwas stearynowy, oleinowy i palmitynowy.
  • Olej z wiesiołka to także bogactwo cennych minerałów, wśród których warto wymienić magnez, cynk, selen, wapń, czy białko bogate w aminokwasy siarkowe, enzymy i fitosterole.

Przy takim składzie naturalne jest, że olej z wiesiołka może być stosowany jako wsparcie ludzkiego organizmu w wielu różnych obszarach.

Na co stosować olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka znalazł szerokie zastosowanie prozdrowotne. Jego składniki mogą pomagać na problemy skórne, głównie dzięki kwasom tłuszczowym. Co ciekawe, olej z wiesiołka może również sprawić, że łagodniejszy przebieg będzie miało uciążliwe schorzenie – atopowe zapalenie skóry. Przy AZS jego stosowanie jest wskazane. Podobnie jak przy problemach ze zbyt szybko starzejącą się skórą.

Olej z wiesiołka – wsparcie kobiet

Zastosowanie wiesiołka jest częste w przypadku pań i dolegliwości dla nich typowych. Wiesiołek może bowiem ułatwiać przebycie cyklu menstruacyjnego, a także łagodzić objawy pojawiającego się wcześniej PMS. Pomaga walczyć z wahaniami nastroju, łagodzi także objawy menopauzy. Może być pomocny przy takich dolegliwościach jak suchość pochwy. Co ciekawe, często stosuje się go również przed porodem, by wesprzeć pracę szyjki macicy.

Olej z wiesiołka w kremach i kosmetykach

Działanie kwasów tłuszczowych sprawia, że olej z wiesiołka często jest wykorzystywany jako składnik kremów i innych kosmetyków. Wykazuje się działaniem natłuszczającym i łagodzącym. Może okazać się ważną pomocą dla osób, które zmagają się z AZS i z często przesuszającą się skórą.

Olej z wiesiołka w kuchni

Jego orzechowy aromat sprawia, że często jest wykorzystywany w kuchni. Jest świetnym dodatkiem do sałatek. Warto jednak pamiętać, że to olej tłoczony na zimno i na zimno powinno się go spożywać. Ma wówczas działanie wspomagające trawienie.

Istotne jest również wsparcie pracy mózgu, które jest następstwem zażywania oleju z wiesiołka. Wszystko dlatego, że olej z wiesiołka zawiera niezwykle ważne dla mózgu kwasy DHA. Ich większa ilość oznacza wsparcie organizmu w tym obszarze.

Autor: Redakcja partnera