Pocenie się jest naturalnym procesem termoregulacji, który pomaga nam utrzymać prawidłową ciepłotę ciała. Wydzielanie potu może być stymulowane przez wysoką temperaturę otoczenia oraz przez wiele innych czynników, takich jak m.in. aktywność fizyczna, stres czy spożywanie ostrych potraw. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że pocenie się występuje również po alkoholu. Jak sobie z nim radzić? Skąd bierze się nadmierne pocenie po alkoholu?
Z czego wynika pocenie po alkoholu?
Spożywanie alkoholu etylowego wpływa na każdy układ naszego organizmu. Przede wszystkim jego przyjmowanie tej substancji powoduje wzrost ciśnienia tętniczego oraz wazodylatację, czyli rozszerzenie naczyń krwionośnych. Takie działanie może prowadzić do zwiększonego przepływu krwi przez skórę. Powoduje to delikatny wzrost temperatury ciała, na co organizm reaguje, uruchamiając mechanizmy chłodzące, w tym wydzielanie potu.
Należy też pamiętać, że alkohol jest przez nasz organizm traktowany jak trucizna. Z tego powodu jest intensywnie metabolizowany w wątrobie, która „stara się” jak najszybciej pozbyć tego związku. Taka reakcja generuje ciepło, wpływające (podwyższające) na temperaturę ciała.
Nie można zapomnieć, że alkohol działa również moczopędnie. Taki wpływ może prowadzić do odwodnienia, które z reguły przyczynia się do zwiększenia potliwości. Organizm stara się bowiem utrzymać (uregulować) równowagę elektrolitową i termiczną poprzez wydzielanie potu.
Pocenie się po alkoholu – jakie daje objawy?
Rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost przepływu krwi przez skórę może powodować odczucie gorących potów po alkoholu. Odczuwanie ciepła i pocenie się występuje wówczas szczególnie w okolicy twarzy, szyi i klatki piersiowej.
Należy jednak zauważyć, że podwyższona ciepłota ciała po spożyciu alkoholu jest złudna. Osoby, które odczuwają gorące poty po alkoholu w rzeczywistości są bardziej zagrożone ryzykiem wystąpienia hipotermii, gdyż ich organizm szybciej się wychładza.
Natomiast zimne poty po alkoholu mogą być związane z hipoglikemią, czyli obniżeniem poziomu glukozy we krwi, do której jego spożywanie również predysponuje. W takim stanie mogą pojawić się objawy, takie jak: drżenie rąk, ból głowy, niepokój czy kołatanie serca.
Warto również wspomnieć, że silne pocenie się w nocy po alkoholu może być również objawem zespołu odstawiennego, czyli sytuacji, gdy osoba uzależniona od tego środka nie miała z nim kontaktu od co najmniej 6 godzin.
Nadmierne pocenie po alkoholu – jak sobie radzić?
Pocenie po alkoholu jest zjawiskiem, które może być źródłem dyskomfortu. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak sobie radzić z problemem nadpotliwości. Skutecznym sposobem na ograniczenie nadmiernego wydzielania potu jest stosowanie antyperspirantów (np. Perspirex).
https://perspirex.com.pl/produkty/
Pamiętajmy jednak, że przyjmowanie alkoholu bywa szkodliwe dla zdrowia i najlepszy sposób, by nie odczuwać jego skutków ubocznych, stanowi ograniczenie jego spożywania.
Natomiast jeżeli problem nadmiernego pocenia się występuje u nas nie tylko po alkoholu, ale także na co dzień, może się okazać, że cierpimy na nadpotliwość pierwotną lub wtórną. Aby to zweryfikować, warto udać się do lekarza, który spróbuje znaleźć przyczynę naszego problemu oraz zaproponuje możliwe rozwiązania walczenia z problemem nadmiernej potliwości.
Bibliografia
Alkohole – wpływ na organizm człowieka – Zintegrowana Platforma Edukacyjna [na:] „Zpe.gov.pl”, https://zpe.gov.pl/a/alkohole—wplyw-na-organizm-czlowieka/D15FOrOqp, 2021 r.
- Airagne, G.Ducoutumany, B.Laffy-Beaufils, A.-L.Le Faou, F.Limosin, Alcohol withdrawal syndrome management: Is there anything new?, La Revue de Médecine Interne, Volume 40, Issue 6, June 2019, Pages 373-379.
Alcohol withdrawal syndrome: Mechanisms, manifestations, and management, September 2016, Acta Neurologica Scandinavica 135(1).
https://www.facebook.com/drmajidshahaesthetics, Alcohol and Sweating | Alcohol Sweats | Dr Majid Shah Aesthetics Birmingham [na:] „Dr. Majid Shah”, https://drmajidshah.com/non-surgical-cosmetic-tips/alcohol-sweating/