Projekty domów o wysokiej efektywności energetycznej to zagadnienie coraz bardziej aktualne w dzisiejszym budownictwie. W szczególności teraz, gdy poziom zanieczyszczenia środowiska gwałtownie wzrasta, warto pochylić się nad koncepcją tych budynków. Ale czym konkretnie są domy energooszczędne i jak wybrać dobry projekt takiego domu?

Dom przy Olchowej 11

Projekt domu energooszczędnego – co to takiego?

Definicja domu energooszczędnego nie jest jednoznaczna, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Kluczowym elementem jest kumulowanie ciepła, gdzie materiał, wielkość i kształt domu odgrywają ważną rolę. Duże domy wymagają więcej energii do ogrzania, więc ich efektywność energetyczna jest kluczowa. Okna i drzwi również wpływają na wydajność energetyczną. Kluczowy parametr w określaniu energooszczędności, czyli współczynnik przenikania ciepła w oknach i drzwiach powinien być niższy niż 1,3 W/m² w domu energooszczędnym.

Projekty domów energooszczędnych mają zaprojektowane specjalne okna, utrzymujące ciepło zimą i chłodzenie latem, co ma znaczenie dla kosztów zarówno  ogrzewania, jak i działającej klimatyzacji. Projekty domów o wysokiej efektywności energetycznej skupiają się na minimalizacji zużycia energii i korzystaniu z alternatywnych źródeł.

Dobrze zaprojektowany dom energooszczędny – materiały i konstrukcja

Konstrukcja domu energooszczędnego powinna opierać się na prostym projekcie z niewielką ilością załamań na dachu oraz minimalną ilością ścian zewnętrznych. Im prostsza i bardziej regularna bryła domu, tym mniejsze ryzyko strat ciepła. Aktualne warunki techniczne (WT 2021) dla domów jednorodzinnych wymagają zastosowania izolacji termicznej ścian zewnętrznych o minimalnej grubości 20 cm. Bardziej energooszczędne będą również takie projekty domów, które nie posiadają podpiwniczenia, balkonów, czy lukarn dachowych. Zrezygnowanie z tych elementów pozwala ograniczyć występowanie mostków termicznych, czyli miejsc w których najczęściej budynek traci ciepło.

Również wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest kluczowy dla efektywności energetycznej domu. Materiały o dużej masie termicznej, takie jak beton, cegła czy kamień, wolniej tracą ciepło i są zalecane do budowy i wykończenia domów energooszczędnych.

Kolejnym istotnym elementem projektu domu energooszczędnego jest sposób jego wentylowania. W standardowym wariancie projektowanych domów stosuje się często wentylację grawitacyjną, która niezbyt korzystnie wpływa na utrzymanie ciepła. W nowoczesnych domach energooszczędnych zaleca się wentylację z odzyskiem ciepła, utrzymującą temperaturę w budynku. Rekuperacja pozytywnie wpływa na ogólną termikę budynku gwarantując jednocześnie niezakłócony dostęp świeżego, oczyszczonego powietrza do wnętrza domu.

Dom przy Imbirowej 9

Alternatywne źródła energii w domu energooszczędnym

Najbardziej powszechnymi źródłami ciepła, gdy analizujemy projekty domów energooszczędnych, są kotły gazowe i elektryczne. W ostatnich latach niezwykłą popularność zdobywają pompy ciepła, pozyskujące energię z gruntu, wody, czy powietrza. Aby całościowo zadbać o niskie zużycie energii w domu warto przemyśleć wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Fotowoltaika, czyli panele słoneczne, to doskonała opcja, by pozyskać energię z promieni słonecznych. W przypadku fotowoltaiki pozwoli ona wytworzyć prąd niezbędny do zasilania wszelkich domowych sprzętów. Stosując panele solarne będziemy mogli be żadnych kosztów uzyskać ciepłą wodę użytkową dla całego domu.

Chociaż budowa domu energooszczędnego jest droższa ze względu na technologię i koszty materiałów, to efektywność energetyczna przewyższa te koszty w dłuższej perspektywie. Warto więc rozważyć taką inwestycję ze względu na korzyści dla środowiska i perspektywiczne oszczędności.

Autor: Redakcja partnera