Jest taki film animowany doskonale obrazujący, co dzieje się w głowie i co się w niej nie mieści na różnych etapach rozwoju człowieka. Burza emocji, natłok myśli, wiele pytań bez odpowiedzi, poszukiwanie własnej tożsamości. A jeśli do tego dołożyć problemy związane z pandemią, i jeśli do tego dołożyć problemy z rówieśnikami, jeśli do tego dojdzie uzależnienie od smartfona i utrata łączności z realnym światem, obraz tego, co dzieje się w głowie młodego człowieka staje się zagmatwany. Młody człowiek w takiej sytuacji może zacząć stwarzać problemy m.in. wychowawcze. Dobrze, jeśli nad tymi problemami można poradzić sobie w rodzinnym gronie, ale bywa, że potrzebna jest pomoc specjalisty.

Specjalista od rodzinnych więzi

Psycholog rodzinny analizuje problemy jednego członka rodziny, ale przez pryzmat zależności między poszczególnymi jej członkami, przez źródła problemów, które wpłynęły na równowagę w danej rodzinie. Specjalista ten postrzega rodzinę jako całość, jako system i jego zadaniem jest taka pomoc, która odbuduje więzi, przywróci właściwe relacje.

Z jakimi problemami i kiedy warto zwrócić się o pomoc do psychologa rodzinnego?

Do gabinetu psychologa rodzinnego warto zapukać, gdy dziecko udaje się do przedszkola i nie potrafi się w nim zaklimatyzować, gdy zmienia otoczenie np. po przeprowadzce i nie umie odnaleźć się w nowym miejscu. Gdy pojawia się nowy członek rodziny, gdy pociecha nie potrafi nawiązywać relacji społecznych, gdy ma kłopoty z wyrażaniem emocji i bardzo często reaguje agresją i złością. Psycholog rodzinny udzieli wsparcia, gdy rozwodzą się rodzice i cały dotychczasowy świat dziecka rozsypuje się, gdy nastolatek odreagowuje problemy głodząc się lub nadmiernie objadając, albo co gorsza okaleczając się. Gdy jeden z członków rodziny zapada na chorobę, która kładzie się cieniem na dotychczasowym funkcjonowaniu rodziny.

Czy terapie rodzinne zawsze mają sens?

Rozmowy ze specjalistą są dobrym rozwiązaniem w bardzo wielu przypadkach, ale istnieją okoliczności, gdy na efekty trzeba poczekać nieco dłużej lub wręcz nie przyniosą rezultatu np. jeden z członków rodziny nie wyraża chęci współpracy, nie ma zgody na zmiany w życiu rodziny, w rodzinie dochodzi do przemocy fizycznej lub występuje choroba psychiczna.

Żyjemy w trudnych czasach, pełnych wyzwań i pokus. Straciły na znaczeniu rodzina i więzy między ludźmi – nie mając w nikim opacia, gubią się w tej rzeczywistości dorośli, gubią się młodsi. I dość to smutne, że prawdy starej jak świat musimy poszukiwać w gabinetach psychologów, ale z drugiej strony – dobrze, że ma nam kto w tym pomóc.

Autor: Redakcja partnera