W ostatnim czasie pojęcie wysokiej wrażliwości pojawiło się i zyskało na popularności. To doskonałe określenie osoby, która inaczej – bardziej intensywnie doświadcza świata. Odbiera więcej bodźców, informacji, czuje wszystko mocniej niż inni. W ten sposób zdarza się, że jest nierozumiana i sama czuje się wyczerpana. Jak sobie radzić z wysoką wrażliwością?

Czym jest wysoka wrażliwość?

Na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wysoka wrażliwość nie odnosi się do zaburzenia psychicznego. Osoba, w stosunku do której używa się takiego określenia, w odmienny sposób odbiera otoczenie, a wszystkie doświadczenia, uczucia i emocje są dla niej bardziej intensywne. Podobnie jak bodźce, którymi czasem jest wręcz „bombardowana”, co naturalnie może powodować zmęczenie, a nawet wyczerpanie. Okazuje się, że może dotykać nawet co piątej osoby i jest spotykana zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Jakie są objawy wysokiej wrażliwości?

Wysoka wrażliwość – objawy

Objawy wysokiej wrażliwości są dość charakterystyczne, ale mogą się zmieniać na różnych etapach życia. Do pewnego czasu trudno było zrozumieć osoby intensywnie przeżywające doświadczenia i odbierające bodźce. Pojawienie się pojęcia highly sensitive person zdecydowanie zmieniło sposób ich postrzegania. Do objawów wysokiej wrażliwości zalicza się cała, imponująco długa lista zachowań. Najważniejsze z nich:

 • intensywne przeżywanie wszystkich wydarzeń,
 • wysoka wrażliwość na bodźce z zewnątrz,
 • wrażliwość na naturę, piękno, sztukę,
 • bogata wyobraźnia, kreatywność,
 • spostrzegawczość,
 • zdolność do zauważania detali i ich analizowania,
 • przytłoczenie w przypadku przestymulowania dźwiękiem czy światłem,
 • duża wrażliwość na innych, ich problemy, potrzeby, empatia,
 • podatność na stres, wyczerpanie emocjonalne,
 • niechęć do zmian,
 • unikanie konfliktów, łagodzenie sporów,
 • potrzeba wchodzenia w głębsze i bardziej zażyłe relacje.

Jeżeli zauważasz u siebie większość z tych objawów, a wszystko, co przeżywasz, jest dla Ciebie bardzo intensywne, to może świadczyć o wysokiej wrażliwości. Jak sobie radzić z takim natłokiem emocji, bodźców, uczuć oraz przeżyć?

Z jakimi problemami boryka się wysoko wrażliwa osoba?

wysoko wrażliwi

Czujesz, że jesteś osobą, której dotyczy termin wysokiej wrażliwości? Jak sobie radzić z tą sytuacją? I czy właściwie trzeba robić cokolwiek? Czy nie jest tak, zwłaszcza we współczesnych czasach, że warto pozostać osobą otwartą na innych, empatyczną, szukającą głębokich relacji i unikającą konfliktów? Niestety, wysoka wrażliwość bywa bardzo wyczerpująca. Wchłaniasz emocje innych niczym gąbka i stają się one Twoimi własnymi. Odczuwasz presję czasu, a stres przed tym, że z czymś nie zdążysz, paraliżuje Cię i faktycznie obniża efektywność w działaniu.

Problemem jest także przebywanie w miejscach, które są mocno naświetlone, głośne, chaotyczne. Takie otoczenie bywa męczące fizycznie i psychicznie.

Jak sobie radzić z wysoką wrażliwością?

Dotyczy Cię wysoka wrażliwość? Jak pomóc sobie lub innym, u których zauważasz intensyfikację objawów? Wymaga to sporo pracy własnej, ale nierzadko bardzo pomocne okazuje się znalezienie profesjonalnego wsparcia u psychologa. Ale po kolei – jak sobie radzić z wysoką wrażliwością?

 • Zaakceptuj siebie – to pierwszy krok do sukcesu. Zrozum, że wysoka wrażliwość nie jest niczym wstydliwym ani tym bardziej zmyślonym. Potraktuj ją raczej jako szansę na pełniejsze przeżywanie życia, nawet zwyczajnych sytuacji, w których inni nie dostrzegają niczego szczególnego,
 • zadbaj o swoje potrzeby – nie walcz z potrzebami, ale odpowiadaj na nie. Liczy się sen, zdrowa dieta, poszukiwanie spokoju, relaksowanie się w miejscach, które odpowiadają Ci najbardziej (zazwyczaj jest to własny dom), uprawianie jogi i medytacji,
 • poszukaj osoby lub miejsca, które będą wpływały na Ciebie kojąco,
 • unikaj środowiska, które Cię męczy i generuje dużo intensywnych bodźców (światła, dźwięk),
 • pracuj w miejscu, które Ci odpowiada – zaaranżuj stanowisko pracy zgodnie ze swoimi potrzebami, wybierz system zmianowy lub własny gabinet zamiast open space,
 • podejmuj decyzje stopniowo, nie spiesz się, lecz zawsze staraj się wychodzić z domu wcześniej np. na umówione spotkanie,
 • stawiaj granice, ucz się asertywności i zauważaj swoje mocne strony, jakimi jest sumienność, kreatywność czy przenikliwość.

To praca, którą wysoko wrażliwa osoba i/lub jej bliscy mogą wykonać samodzielnie. To ważne, aby nauczyć się funkcjonować w codziennym środowisku, w otoczeniu, które nie dopasuje się do Ciebie. Bardzo pomocna okazuje się akceptacja człowieka takim, jakim jest. Wyśmiewanie czy bagatelizowanie jego stanów emocjonalnych i tego, jak reaguje na codzienne sytuacje, mogłoby przynieść odwrotne rezultaty od zamierzonych.

Czasem okazuje się, że nie można samemu poradzić sobie z wysoką wrażliwością. Jak pomóc sobie lub innym? Udając się do psychologa, który zaproponuje udział w terapii. Dzięki temu będziesz umiał rozpoznawać swoje stany emocjonalne i modelować życie w taki sposób, aby unikać stresorów.

Poradnia psychologiczna w Wołominie pomaga również pacjentom z pobliskich miejscowości takich jak Marki.

Sprawdź: psycholog Marki

Autor: Monika Chrapinska-Krupa

Wpisy o podobnej tematyce

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Introwertyk w pracy: Mocne strony introwertyków

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Emocje – jakie są emocje?