Stosowane od wieków i zapomniane od paru dekad, zioła lecznicze wracają do łask. Na potwierdzenie ich skuteczności można wykazać wiele badań naukowych. Jakie zioła stosować przy problemach ze snem? Których ziół lepiej unikać w walce z bezsennością?

Bezsenność – wynik życia w biegu

Chroniczna bezsenność dotyka coraz więcej Polaków. Na jakość snu negatywnie wpływają codzienne stresy, używki, niezdrowy tryb życia, problemy rodzinne i zawodowe. Często też nie dbamy o prawidłowe warunki w sypialni – prawidłową temperaturę, przewietrzony pokój i wygodny materac. Nie wszystkie szkodliwe dla snu czynniki możemy wyeliminować. Dlatego, jeśli szklanka gorącego mleka i przysłowiowe liczenie baranów już od dawna nie wystarczają, warto sięgnąć po ziołolecznictwo. Doskonale poznane właściwości uspokajające takich ziół jak kozłek lekarski, melisa, rumianek czy męczennica pozwalały już naszym babciom sprowadzić spokojny sen na potrzebujących.

Melisa – najbardziej znana wśród ziół uspokajających

Melisa lekarska jest szeroko znana jako zioło uspokajające i relaksujące. Nie dzieje się tak bez przyczyny – w liściach melisy znajduje się najwięcej olejków eterycznych. Liście melisy zawierają także mnóstwo substancji czynnych, od flawonoidów po karotenoidy i śluzy. To jedyne w swoim rodzaju zestawienie sprawia, że napar z melisy jest w stanie obniżyć stany lękowe, zredukować napięcie, wyciszyć organizm i ułatwić zasypianie. Przy okazji melisa pomaga też w utrzymaniu pozytywnego nastroju po obudzeniu się. Wystarczy zaparzyć 1,5 g (1 saszetkę) przed pójściem do łóżka, by łagodnie pogrążyć się we śnie.

Kozłek lekarski – wydłuża czas i jakość snu

Waleriana, czyli inaczej kozłek lekarski, jest ziołem, którego lecznicze właściwości zostały w pełni potwierdzone naukowo. Najwięcej związków biologicznie czynnych znajduje się w korzeniu rośliny. Sproszkowany, jest on składnikiem wielu popularnych tabletek wspomagających zasypianie, ale można go też wykorzystać do stworzenia naparu obniżającego aktywność układu nerwowego.

Dawkowanie jest bardzo proste – 1 łyżeczkę od herbaty korzenia kozłka (ok. 2,5 g) wystarczy zalać 1 filiżanką wrzącej wody (150 ml), następnie naparzać pod przykryciem około 10 – 15 min. Przecedzić i wypić po ostudzeniu, przed pójściem spać. Co ciekawe, kozłek lekarski stosowany jest także jako środek rozkurczający, w skurczach gardła czy żołądka oraz przy osłabieniu układu naczyniowego. Przede wszystkim znany jest jednak z tego, że zmniejsza ilość wybudzeń w nocy oraz wydłuża czas snu.

Pozostałe sposoby na sen z zielnika babci

Doskonale na sen wpływa także ziele męczennicy cielistej, czyli passiflory. Wykazuje silne działanie przeciwlękowe, a wypita w formie naparu przed snem, znacznie wydłuża fazę REM. Dzięki temu obudzimy się wypoczęci i gotowi do działania. Praktycznie w każdym domu można za to spotkać rumianek, w formie saszetek gotowych do zaparzenia. Działa on nie tylko na wzmocnienie układu odpornościowego, ale też uspokajająco oraz delikatnie nasennie. Picie rumianku łagodzi też zaburzenia pracy układu pokarmowego, dlatego zdecydowanie warto wprowadzić herbatę rumiankową do diety na stałe.

W prosty sposób uzupełnij apteczkę o zioła

Zanim wybierzesz się do apteki po zestaw podstawowych ziół wspomagających zdrowy sen, warto zarezerwować wybrane produkty. Wchodząc na https://apteline.pl/encyklopedia-ziol/, zyskasz nie tylko dodatkową porcję fachowej wiedzy o ziołolecznictwie, ale również możliwość zarezerwowania danych ziół w najbliższej aptece. To prosty sposób, by zagwarantować sobie dostęp do ulubionej marki i formy leczniczych ziół.

Autor: Redakcja partnera