Walka z emocjami nie zawsze jest łatwa, a do tego dochodzą inne czynniki, które prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Warto przyjrzeć się oznakom potrzeby wizyty u psychologa, aby wiedzieć, kiedy należy skontaktować się ze specjalistą. Jeżeli jednak chcesz otrzymać receptę lub L4 udaj się do psychiatry, ponieważ zwolnienie od psychologa jest niemożliwe do uzyskania.

W jakich sytuacjach wizyta u psychologa może okazać się dobrym rozwiązaniem?

Są sytuacje, kiedy nie ma na co dłużej czekać, tylko udać się do psychologa i poprosić o pomoc. W związku z tym, że zwolnienie od psychologa nie jest możliwe do uzyskania. Zatem w takiej sytuacji trzeba udać się do psychiatry. Tymczasem poniżej sytuacje, kiedy wizyta u psychologa byłaby dobrym rozwiązaniem:

1. Jeśli jesteś na etapie przejściowym

Jedną z oznak, które sugerują, kiedy należy skonsultować się z psychologiem, jest to, że czujesz się psychicznie i fizycznie zestresowany — zwłaszcza, gdy jesteś na etapie przejściowym w swoim życiu. Wiele razy stajemy w obliczu zmian w życiu albo zmieniamy pracę, albo miejsce zamieszkania. Jednak kiedy te zmiany nie mają na nas pozytywnego wpływu, a zamiast tego sprawiają, że czujesz się gorzej i niestabilnie, powinieneś zwrócić się o pomoc do psychologa, aby dowiedzieć się, co Cię niepokoi i uzyskać ulgę.

2. Jeśli masz niską samoocenę

Uczucie przygnębienia, smutku lub niskiej pewności siebie jest czymś, z czym często spotykamy się w ciągu swojego życia. Kiedy smutek, niska pewność siebie, bezwartościowość stają się uporczywe i dość często czujesz się źle, zrozum, że powinieneś szukać pomocy. Wzloty i upadki są częścią życia, ale jeśli nie czujesz się pewnie i boisz się robić cokolwiek, może to oznaczać, że potrzebujesz czyjejś pomocy, aby to przezwyciężyć. Spróbuj spotkać się z terapeutą.

3. Chcesz zrobić sobie krzywdę

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie bezwartościowości? Czy kiedykolwiek miałeś uczucie, że nawet jeśli istnieją rozwiązania, Twoje życie nie jest warte życia? Czy myślałeś o zrobieniu sobie krzywdy? Jeśli tak, to jest to coś, co powinieneś traktować priorytetowo. Możesz nawet poszukać doradztwa w zakresie zarządzania gniewem. Wyrządzanie sobie krzywdy nie przyniesie żadnych rezultatów, a jedynie zaszkodzi. Rozmowa z psychologiem pomoże Ci przezwyciężyć ten stan i znów prowadzić normalne życie.

4. Jeśli występują problemy w relacjach

Relacje są bardzo delikatne. Utrzymanie równowagi i dobrej komunikacji jest podstawą każdego związku. Jednak nie wszystkie relacje są pokojowe, czy to relacje rodzic-dziecko, relacje w związku, czy jakiekolwiek inne.

Jeśli w Twoim związku występują problemy i nie jesteś w stanie ich rozwiązać, spróbuj spotkać się z terapeutą lub doradcą. Istnieją terapie dla par, terapie rodzinne, które mogą pomóc w ponownym zbudowaniu związku. Wizyta u psychologa pomoże Ci i nauczy Cię, jak stać się silnym i poprawić swój stan zdrowia psychicznego.

5. Jeśli przechodzisz przez brak równowagi emocjonalnej

Kto nie przeszedł przez emocjonalną nierównowagę? Każdy przynajmniej raz w życiu staje w obliczu emocjonalnych turbulencji. Może się zdarzyć, że będziesz chciał płakać, ale nie będziesz mógł. Mogą też wystąpić etapy, w których nie jesteś w stanie poradzić sobie ze swoimi uczuciami lub czujesz się całkowicie załamany. W takim przypadku należy zwrócić się o pomoc do terapeuty.

Choroba psychiczna i zawirowania emocjonalne wpływają na ludzi również fizycznie. Oddziałują na koncentrację, skupienie i produktywność danej osoby. Bycie nieproduktywnym czasami jest powszechne, ale jeśli regularnie tak się czujesz, stało się to stałe, warto rozważyć i spróbować skorzystać z pomocy doradcy. Rozmowa z psychologiem może pomóc w znalezieniu rozwiązania problemu. Pamiętaj jedynie o tym, że po receptę na leki lub zwolnienie lekarskie z pracy, udać się do psychiatry — gdyż zwolnienie od psychologa jest niemożliwe do uzyskania.

Autor: Redakcja partnera