Czy wiesz, że już u 1 na 100 dzieci w Europie diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu? Rosnąca liczba takich przypadków to przede wszystkim efekt tego, że rodzice mają coraz większą wiedzę na temat autyzmu i potrafią w porę dostrzec niepokojące zachowania u swoich pociech. Jeśli od pewnego czasu otrzymujesz sygnały z przedszkola czy szkoły, a do tego widzisz, że Twoje dziecko w specyficzny sposób wyróżnia się na tle grupy rówieśniczej, to rozważ udanie się z nim na badanie autyzmu. Sprawdź, w jakich sytuacjach jest to co najmniej wskazane.

Czym jest autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które znajduje się na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Warto zauważyć, że terapeuci coraz rzadziej używają terminu „autyzm”, znacznie częściej sięgając po „spektrum autyzmu”.

Ta zmiana wynika z faktu, iż zaburzenia o podłożu autystycznym mogą mieć różne nasilenie i dawać zupełnie inne objawy. Dziecko z autyzmem, na przykład z zespołem Aspergera (jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń rozwojowych u dzieci), na pierwszy rzut oka zachowuje się zupełnie normalnie. Niepokojące sygnały mogą natomiast dostrzec rodzice oraz opiekunowie i nauczyciele w przedszkolu czy w szkole.

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Truizmem jest pisanie, że każde dziecko jest inne, natomiast trzeba o tym wspomnieć w kontekście obserwowania zachowania dziecka pod kątem możliwości występowania u niego cech autystycznych. Nie ma jednego kanonu objawów, które mogłyby jednoznacznie budzić podejrzenie autyzmu.

Na pewno natomiast niepokojące i wymagające konsultacji ze specjalistą są takie zachowania, jak:

  • brak zainteresowania zabawą z rówieśnikami,
  • unikanie zabaw i innych aktywności grupowych,
  • posiadanie nietypowego hobby, niewspółmiernego do wieku dziecka,
  • wręcz maniakalne skupienie się na jednej, zwykle specjalistycznej dziedzinie życia,
  • bardzo złe reagowanie na wszelkie zmiany w swoim otoczeniu,
  • używanie dorosłego słownictwa,
  • unikanie kontaktu wzrokowego w trakcie rozmowy.

Jeśli dostrzegasz takie zachowania u swojego dziecka, to może to być dobry powód, aby udać się z nim do specjalisty. Nie ignoruj również sygnałów z przedszkola lub szkoły – często to właśnie nauczyciele pierwsi zauważają nietypowe zachowania dziecka na tle grupy rówieśniczej.

Cechy autyzmu to jeszcze nie autyzm!

Należy pamiętać, że wiele osób – również dorosłych, osiągających sukcesy zawodowe i mających szczęśliwe rodziny – zdradza ewidentne cechy autystyczne. Nie oznacza to natomiast, że na pewno zostaliby zdiagnozowani, jako osoby ze spektrum autyzmu.

To, że np. Twoje dziecko nie lubi się bawić z rówieśnikami, ma nietypowe jak na swój wiek hobby czy używa nad wyraz dorosłego słownictwa, nie daje podstaw do stwierdzenia zaburzenia rozwojowego. Warto to natomiast sprawdzić, co można zrobić właśnie poprzez poddanie dziecka badaniu autyzmu.

Gdzie udać się z dzieckiem na badanie w kierunku autyzmu?

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie jest to badanie, które można przeprowadzić w pierwszym-lepszym miejscu. Diagnozowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu zajmują się doświadczeni terapeuci i psycholodzy dziecięcy.

Najskuteczniejszą, praktykowaną na całym świecie metodą, jest test ADOS-2, który składa się z pięciu niezależnych modułów i trwa około 60-90 minut. Test pozwala zdiagnozować u dziecka różne zaburzenia ze spektrum autyzmu, w tym zespół Aspergera.

Badanie autyzmu testem ADOS-2 przeprowadzają specjaliści Centrum Psychologiczno-Medycznego Strefa Komfortu w Katowicach. Jest ono przeznaczone dla dzieci już od 12. miesiąca życia.

Jeśli natomiast wciąż masz wątpliwości, czy watro poddać dziecko badaniu w kierunku spektrum autyzmu, to zajrzyj do artykułu na stronie strefakomfortu-katowice.com. Znajdziesz w nim więcej praktycznych wskazówek prosto od specjalistów z zakresu psychologii dziecięcej.

Autor: Redakcja partnera