Czasami jest świadomym wyborem, ale zazwyczaj bywa brzemieniem trudnym do udźwignięcia. Zastanawiasz się, co czuje samotna osoba? Nie wiesz, jak pokonać samotność, także wtedy, gdy jesteś w związku? To nieprzyjemne uczucie może Cię dopaść zawsze i wszędzie, a dość szybko zrozumiesz, jak wyniszczające bywa. Bywa, że jedyną opcją poradzenia sobie z problemem jest spotkanie z psychologiem dla dorosłych.

Co czuje samotna osoba?

Wyobraź sobie moment tuż przed zaśnięciem albo zaraz po przebudzeniu. Dzień wolny, kiedy Twoja rodzina wychodzi do pracy lub szkoły, a Ty zostajesz w domu sam, aby delektować się ciszą. Co wtedy czujesz? Te krótkie chwile samotności w codziennym pędzie są zazwyczaj przyjemne, ale co jeśli trwałyby nie kilka minut czy kilka godzin, ale cały dzień, dwa, tydzień, miesiąc, rok?

Człowiek samotny czuje się wyobcowany, odsunięty od pozostałych, mało ważny. Ma wrażenie, że gdyby go zabrakło, to nikt nawet by tego nie zauważył. Stopniowo negatywne myśli przeradzają się w ciągłe psychiczne cierpienie, strach, a to nierzadko wiąże się także z dolegliwościami na ciele. Najbardziej dojmujące bywa myślenie o tym, że nie ma obok Ciebie osoby, która służy wsparciem, pomocą, jest obecna, gdy dzieje się dobrze i źle. Niemożność podzielenia się swoimi radościami, sukcesami, ale też porażkami czy lękami bywa bardzo obciążająca i najczęściej to ona sprawia, że potrzebna jest konsultacja z psychologiem dla dorosłych.

Rodzaje samotności

Zanim zdradzimy Ci sposób na samotność, musimy ustalić, że istnieje kilka rodzajów samotności. Dzielimy je ze względu na to, jak długo trwają i z czego wynikają. Np. samotność chroniczna oznacza długotrwałe pozostawanie w tym stanie, podczas gdy przejściowa jest np. efektem zakończenia związku czy śmierci bliskiej osoby. Można też być samotnym z wyboru lub z przymusu, kiedy odbywa się karę więzienia czy wyjeżdża w służbową delegację. Specyficzna jest samotność w związku albo samotność w dużym mieście, gdzie teoretycznie stale otaczają Cię ludzie, ale nie masz z nimi żadnych więzi.

Samotność – jak sobie radzić?

samotność w związku

Jeżeli samotność nie jest Twoim wyborem, a narzuconym przymusem czy problemem, z którym czujesz się źle – trzeba działać. Ten stan rzeczy możesz zmienić samodzielnie, przy pomocy bliskich osób albo psychologa dla dorosłych, którego specjalizacją jest samotność. Jak sobie radzić?

  • Zaakceptuj swoją sytuację – postaraj się znaleźć jej pozytywne strony (czas dla siebie, dla domu, szansa na rozwój, wyciszenie),
  • wyjdź do ludzi – telewizor, komputer, wirtualne znajomości nie zastąpią kontaktu z innymi ludźmi w świecie rzeczywistym. Odnów stare znajomości, spotykaj się regularnie z rodziną i przyjaciółmi,
  • znajdź swoje hobby – najlepiej, jeśli będziesz je uprawiać z kimś. Bieganie, ćwiczenia, gra w teatrze, czytanie książek i dyskutowanie o nich – jest wiele możliwości na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach,
  • przygarnij zwierzaka – pies czy kot będzie Twoim towarzyszem, wymaga opieki, wyprowadzania na spacery. Przy okazji zyskasz powód do wychodzenia z domu,
  • pomagaj innym – zaangażuj się w akcje społeczne, zostań wolontariuszem.

Osoba samotna z wyboru może też sama zdecydować o tym, z kim i jak dużo czasu spędza. Potraktuj to jako możliwość, szansę, nową nadzieję na zmiany. Pamiętaj, że w takiej sytuacji najwięcej do powiedzenia i zdziałania masz Ty sam.

Przeczytaj również artykuł: Samotność – jak sobie poradzić?

Sposób na samotność w związku.

O ile człowiek samotny bez partnera akceptuje swoją sytuację i stara się ją zmienić, o tyle samotność w związku jest niedopuszczalna. Bycie z drugą osobą to sposób na to, jak pokonać samotność, a nie czuć się wyobcowanym, nieważnym czy niepotrzebnym. Jeżeli Twój partner trzyma Cię na dystans, niewiele ze sobą rozmawiacie, macie mało wspólnych tematów czy zainteresowań to warto próbować popracować nad związkiem. Wdarła się między Was samotność? Jak sobie radzić z tym problemem? Dobrym pomysłem może być znalezienie wspólnego hobby, spędzanie czasu tylko we dwoje, a wreszcie – sesja terapeutyczna u psychologa dla dorosłych.

Jak zwalczyć samotność? Kiedy udać się do psychologa?

Czujesz, że obecna sytuacja Ci ciąży? Warto wiedzieć, jak zwalczyć samotność zawczasu, bo im dłużej pozostajesz w takim stanie i czujesz, że jest to dla Ciebie niekomfortowe, tym trudniej będzie to zmienić. Zwłaszcza że osoba samotna staje się milcząca, miewa nastroje i myśli depresyjne, traci poczucie własnej wartości, a do zaburzeń psychicznych często dochodzą też objawy psychosomatyczne, np. bóle głowy, brzucha i inne problemy zdrowotne.

Jeżeli nie wiesz, jak zwalczyć samotność i potrzebujesz wsparcia, odwiedzenie psychologa w Wołominie będzie dobrym pomysłem. Wykonaj krok w kierunku swojej nowej, obiecującej przyszłości z ciekawymi perspektywami i zobacz, co na Ciebie czeka. Pamiętaj, że to, co czuje samotna osoba, nie zawsze musi być negatywnie nacechowane! Czasem człowiek jest samotny, lecz nie jest sam i odwrotnie. Stan, w którym jesteś wyobcowany czy odsunięty, można dobrze spożytkować, aby potem wrócić do życia ze zdwojoną energią.

Autor: Monika Chrapinska-Krupa

Wpisy o podobnej tematyce

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Syndrom sztokholmski: 5 faktów, które Cię zaskoczą!

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Wewnętrzny niepokój – jak sobie radzić?

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Hipochondryk – kto to?

Monika Chrapinska-Krupa

Bezsenność – kiedy zgłosić się po pomoc?