Dzisiaj depresja już na stałe dołączyła do oficjalnego słownika chorób i zaburzeń. Jest diagnozowana u pacjentów w każdym wieku, szczególnie u dorosłych. Jest dość podstępna, bo początkowe objawy smutku czy przygnębienia trudno uznać za alarmujące. Jednak dłuższe utrzymywanie się nastrojów depresyjnych może wskazywać na rozwijający się problem. Pomocna będzie konsultacja z psychologiem, zwłaszcza gdy nie wiesz, jak rozmawiać z osobą w depresji albo chcesz wiedzieć, jak pomóc osobie z depresją na odległość.

Objawy depresji są trudne do jednoznacznego zinterpretowania i nie zawsze budzą niepokój. Przecież odczuwanie smutku, wycofanie społeczne, problemy ze snem czy z koncentracją mogą dotknąć każdego i nie zawsze zwiastują duży problem. Zgadza się, ale sygnałem alarmowym jest długo utrzymujący się stan depresyjny, czyli permanentny spadek nastroju rzutujący na wszystkie aspekty życia – rodzinnego, zawodowego, prywatnego. Jak pomóc osobie z depresją? Na to pytanie odpowiadamy przy pomocy psychologa z gabinetu Spokój w Głowie.

Jak rozmawiać z osobą w depresji?

Rozmowa to pierwszy, podstawowy krok, gdy chcemy w ogóle dowiedzieć się, co dolega osobie chorej, a także ustalić, w jaki sposób możemy jej pomóc. Oczywiście rzadko kiedy rozmówca od razu, z pełnym zaufaniem, szczerością i otwartością odpowie na wszystkie pytania. Raczej będzie unikał konfrontacji, zapewniał, że wszystko jest w porządku, a nawet kłamał. Jeżeli jest to bliska Ci osoba, wówczas bez większych trudności rozszyfrujesz, że coś jest nie tak. Problem pojawia się, gdy nie wiesz, jak pomóc osobie z depresją na odległość, bo wtedy masz znacznie bardziej ograniczone możliwości. Inną trudnością jest wsparcie w depresji osoby, która tej pomocy nie chce. W każdej chwili można więc zaangażować osobę postronną, czyli psychologa. Opcja psychoterapii online to wyjście naprzeciw wszystkim potrzebom i dotarcie do każdego potrzebującego bez względu na to, gdzie akurat się znajduje.

Bliski ma depresję! Wsparcie w depresji – co oznacza?

Zastanawiasz się, jak pomóc komuś w depresji? Gdy sam dialog to za mało albo w ogóle nie udaje się nawiązać rozmowy z bliską osobą, możesz zrobić coś innego:
pomoc w depresji
  • Po prostu być. Czasem sama obecność wystarczy, aby chory poczuł Twoje wsparcie i stał się silniejszy. Gesty, które wydają się dość banalne, dla zmagającego się z depresją, będą nieocenionym wsparciem – trzymanie za rękę, przytulenie, wysłuchanie.
  • Zwracać uwagę na pozytywne aspekty rzeczywistości. Osoba chorująca na depresję widzi cały świat w ciemnych barwach. Przestaje zauważać drobne rzeczy, które wywołują radość. Przekieruj jej uwagę na miłe aspekty codzienności – kwiatki kwitnące w ogrodzie, ładny widok za oknem, kolejny odcinek ulubionego serialu, nowe ubranie, smaczny deser i inne.
  • Uruchom wyobraźnię. Zachęć osobę chorą do tego, aby podzieliła się z Tobą swoimi marzeniami. „Uciekanie” do wyidealizowanego świata, kreowanie rzeczywistości takiej, w jakiej chciałoby się żyć pozytywnie, wpływa na samopoczucie. Daje też cel, do którego warto dążyć.
  • Zachęć do podejmowania aktywności. Osoby z depresją bardzo często unikają wychodzenia z domu i konfrontacji z rzeczywistością. Same mogą być zbyt słabe, aby to zrobić, więc zaproponuj swoje towarzystwo. Wspólny spacer, basen, rolki, teatr? Jest wiele możliwości, aby choć na chwile spróbować zapomnieć o chorobie.
  • Zasugeruj psychoterapię. Osoba z zaburzeniami depresyjnymi z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie potrzebowała profesjonalnej pomocy. Oprócz wsparcia w depresji, którego udzielą jej najbliżsi, może wymagać też konsultacji specjalistycznych. Jednak taką możliwość zasugeruj jej delikatnie i z wyczuciem. Czasem chorzy są mocno negatywnie nastawieni do pomocy z zewnątrz. Jednak już po pierwszym spotkaniu osobistym lub online z dobrym psychologiem zmieniają swoje podejście i odczuwają realną poprawę samopoczucia.

Jak pomóc komuś z depresją?

Osobistego wsparcia nie udzielisz choremu, który znajduje się daleko od Ciebie. Gdy dzielą Was setki, a nawet tysiące kilometrów nie musisz jednak pozostawać bierny ani bezradny. Przeciwnie! Wykorzystując nowoczesne środki przekazu i komunikacji, możesz dowiedzieć się, jak pomóc osobie z depresją na odległość. Podtrzymywanie kontaktów telefonicznych i internetowych, a także zachęcenie do udziału w psychoterapii online to najważniejsze, co możesz zrobić.

Pomoc osobie w depresji – tego nie rób!

leczenie depresji

Na pewno chcesz dobrze – cokolwiek robisz, żeby okazać wsparcie w depresji, to zależy Ci na tym, żeby dana osoba poczuła się ważna, doceniana i otoczona kochającymi ludźmi. Jednak czasem, zdarza się, że nie wiesz, jak pomóc osobie z depresją, która jest daleko albo mieszka z Tobą pod jednym dachem. Unikaj frazesów takich jak: „Weź się w garść”, „Nie przesadzaj”, „Inni mają gorzej”. To nie pomaga! Przeciwnie – pogłębia uczucie osamotnienia i smutku.

Zadbaj też o siebie. Często, szukając odpowiedzi na pytanie, jak pomóc komuś w depresji, zapominamy o sobie samych. Zły nastrój, przygnębienie i negatywna energia mogą Ci się udzielać, dlatego nie koncentruj się wyłącznie na potrzebach innych, ale pamiętaj też o sobie!

Poradnia psychologiczna w Wołominie pomaga również pacjentom z pobliskich miejscowości takich jak Rembertów.

Sprawdź: psycholog Rembertów

Autor: Monika Chrapinska-Krupa

Wpisy o podobnej tematyce

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Wewnętrzny niepokój – jak sobie radzić?

Monika Chrapinska-Krupa

Wypalenie zawodowe – jak sobie radzić?

Monika Chrapinska-Krupa

Wahania nastrojów – jak sobie poradzić?