O pojęciu wypalenia zawodowego dzisiaj słyszy się znacznie więcej niż wcześniej. Dlaczego? Bo ludzie tracą poczucie równowagi między robieniem kariery zawodowej i osiąganiem sukcesów a życiem prywatnym. Nie zawsze jednak jest to kwestią ich wyboru. Zdarza się, że do wypalenia zawodowego dochodzi w wyniku współpracy z toksycznym szefem czy w nieprzyjaznym otoczeniu. Poznaj objawy i sposoby leczenia wypalenia zawodowego.

Objawy wypalenia zawodowego

Oprócz zmęczenia fizycznego i psychicznego o wypaleniu zawodowym mogą świadczyć też inne objawy:

  • poczucie nadmiernego obciążenia, dźwigania na swoich barkach dużego ciężaru,
  • mechaniczne wykonywanie powierzonych zadań,
  • brak zaangażowania emocjonalnego w życie firmy,
  • dystansowanie się wobec współpracowników i klientów,
  • niskie poczucie własnej wartości, skuteczności, nieefektywność,
  • życie w stresie,
  • objawy psychosomatyczne – bezsenność, obniżenie odporności, podatność na infekcje.

Powyższe to tylko niektóre z objawów, mogących świadczyć o wypaleniu zawodowym. Niepokojące jest także przenoszenie swoich problemów zawodowych na rodzinę i przyjaciół, do czego dochodzi bardzo często. Są oni ofiarami Twojego przemęczenia, frustracji, lęków, irytacji, gorszego nastroju.

Kto jest najbardziej narażony na wypalenie zawodowe?

Zdecydowanie osoby ambitne najczęściej cierpią z powodu wypalenia zawodowego. Co to dla nich oznacza? Pogoń za kolejnymi stanowiskami, awansami, premiami, chęć pokazania się z jak najlepszej strony, branie nadgodzin i dodatkowych zleceń, brak odpoczynku w weekendy czy rezygnacje z urlopów – wcześniej czy później taki styl życia wykańcza!

Są też konkretne grupy zawodowe narażone na wypalenie zawodowe. Wśród nich pracownicy służby zdrowia, pracownicy socjalni, nauczyciele. O dziwo, problem częściej dotyka osoby młodsze niż starsze. Nie dziwi natomiast to, że najbardziej narażone są osoby samotne, nieposiadające rodziny. Zazwyczaj w pogoni za sukcesami zawodowymi nie mają już one czasu na budowie swojego szczęścia w życiu prywatnym.

Wypalenie zawodowe – co to oznacza dla pracownika?

wypalenia pracy

Jako pracownik możesz czuć słabość na samą myśl o tym, że padniesz ofiarą wypalenia zawodowego. Co to oznacza? Dla osoby, która ma przed sobą jeszcze 30-40 lat, zanim przejdzie na emeryturę, utrata energii i chęci do pracy na początku czy w połowie drogi zawodowej może być katastrofą. Nikt nie chce chodzić tam, gdzie czuje się źle, niekomfortowo, niedoceniany i nieszczęśliwy. A praca to nie tylko dotarcie do biura. To także zaangażowanie w obowiązki, nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z ludźmi – skąd wziąć na to wszystko energię?

Niektórzy decydują się „przeczekać” wypalenie zawodowe. L4 jednak nie rozwiąże problemu, jeżeli jego źródło leży w szefie, który uprawia mobbing czy przytłaczającej ilości zadań, które spadną na Ciebie, jak tylko wrócisz po urlopie wypoczynkowym czy chorobowym. Nierzadko efektem życia w permanentnym stresie i braku umiejętności efektywnej regeneracji jest ucieczka w nałogi – sięganie po alkohol czy narkotyki.

Na szczęście leczenie wypalenia zawodowego, przy zaangażowaniu dobrego psychologa oraz osobistym zaangażowaniu pacjenta, a czasem też jego bliskich może przynieść bardzo dobre rezultaty, o czym piszemy poniżej.

Leczenie wypalenia zawodowego

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? L4 dla podratowania zdrowia czy dłuższy urlop wypoczynkowy – to tylko niektóre z możliwości. Jednak ze względu na to, że trwają dość krótko (maksymalnie kilka tygodni), dla wielu osób to za mało, aby podładować akumulatory i wrócić do obowiązków z nową energią.

W przypadku wypalenia zawodowego to nie działa w ten sposób! Dlaczego często nawet zmiana pracy nie pomoże tak, jak wizyta w poradni psychologicznej w Wołominie? Rozmowa ze specjalistą sprawi przede wszystkim, że zrozumiesz swój problem, nazwiesz go i zyskasz wsparcie w leczeniu wypalenia zawodowego. Zazwyczaj z bardzo dobrymi rezultatami!

Autor: Monika Chrapinska-Krupa

Wpisy o podobnej tematyce

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Wewnętrzny niepokój – jak sobie radzić?

Monika Chrapinska-Krupa

Wahania nastrojów – jak sobie poradzić?

Monika Chrapinska-Krupa

Depresja – jak pomóc osobie z depresją?