Znasz takie dni, kiedy wstajesz przysłowiową lewą nogą i od samego rana masz wrażenie, że wszystko idzie nie tak? Pomyśl o osobach, którym taki nastrój towarzyszy znacznie częściej, a jest przeplatany stanami euforycznego uniesienia. Może masz kogoś takiego w swoim otoczeniu? A może sam borykasz się z wahaniami nastrojów? Okazuje się, że wcale nie musisz tak żyć! Zamiast godzić się na ciągłe zmiany nastroju, które utrudniają normalne, spokojne funkcjonowanie wybierz psychoterapię w Wołominie.

Wahania nastroju – skąd się biorą?

Są takie dni, które sprawiają, że czujesz przygnębienie. Są też takie, w których masz wrażenie, że cały świat jest razem z Tobą, a Ty możesz czerpać z jego energii garściami. Zdarza się jednak, że stan euforii przeplata się ze smutkiem czy frustracją tak często, że zaczynasz się czuć jak na huśtawce. Jeżeli wahania nastrojów zaczynają negatywnie oddziaływać na Twoje życie, są mocno odczuwalne, a popadanie ze skrajności w skrajność wyczerpuje Cię – to znak, że potrzebujesz pomocy.

Skąd mogą się brać ciągłe wahania nastrojów? Ważne jest ustalenie ich podłoża, bo dzięki temu skierujesz się po pomoc do właściwego specjalisty – lekarza pierwszego kontaktu, endokrynologa lub psychologa. Psychoterapia w Wołominie jest elementem towarzyszącym leczeniu częstych wahań nastroju. Okazuje się, że skuteczna pomoc może znacznie poprawić jakość Twojego życia. Czemu więc z niej nie skorzystać?

Ciągłe wahania nastrojów są męczące?

Odczuwasz euforię, by za kilka godzin popaść w marazm? Twoje ciągłe wahania nastrojów dzieją się nawet bez wyraźnej przyczyny? Niestabilność emocjonalna sprawia, że Twoi bliscy odczuwają zmęczenie i wolą Cię unikać? A może doskwiera Ci samotność? Zacznij od spojrzenia na problem z całą odpowiedzialnością i obiektywnie. Gdy stwierdzisz: „Mam wahania nastrojów” będzie to pierwszy krok do sukcesu. A pozytywny finał dla osób cierpiących na silne wahania nastrojów jest jeden – spokój oraz stabilizacja.

Wahania nastrojów – co powinno Cię zaniepokoić? Przyczyny zaburzeń nastroju.

zaburzenia nastroju

Nie zawsze częste wahania nastrojów da się usprawiedliwić kobiecym PMS-em, zmęczeniem wynikającym ze stresującej pracy, niewyspaniem, zmianami w życiu, ciągłym napięciem. Czasem mają one miejsce zupełnie bez wyraźnego powodu i wtedy zmuszają do refleksji: „Dlaczego mam wahania nastrojów”? Przyczyn może być kilka, a wśród najpopularniejszych wymienia się:

  • choroba afektywna dwubiegunowa – objawia się właśnie wahaniami nastrojów, które towarzyszą momentom nasilenia choroby,
  • zaburzenia cyklotymiczne – pesymizm, problemy z koncentracją, myśli samobójcze, samotność, niskie poczucie własnej wartości. Te depresyjne stany przeplatają się z niekontrolowaną euforią, niepoprawnym wręcz optymizmem, uwielbieniem dla siebie samego. Trudno znaleźć w nich balans,
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – w trakcie cyklu menstruacyjnego zmienia się poziom natężenia hormonów, co sprzyja płaczliwości, poczuciu rozdrażnienia. Podobnie jak w ciąży jest to efekt zmian zachodzących w organizmie, a konkretniej większej produkcji progesteronu,
  • przekwitanie – menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn to okres przekwitania, dla wielu bardzo trudny. Nierozerwalnie wiąże się też z silnymi wahaniami nastrojów u mężczyzn i kobiet,
  • okres dojrzewania – tutaj także do głosu dochodzą wahania hormonalne, które dotykają młodych osób. Oprócz nich powodem wahań nastrojów są także problemy sercowe, chęć odnalezienia się w grupie, dopasowania do środowiska rówieśniczego, a czasem też problemy w domu czy samotność,
  • depresja – choć ta choroba kojarzy się głównie z gorszym samopoczuciem, uczuciem rozdarcia, smutkiem, przygnębieniem, to jednak chorzy miewają „dobre dni”. Takie lepsze momenty towarzyszą im również wtedy, gdy próbują ukryć swój stan przed innymi, dlatego nieraz tak trudno jest zauważyć w ich zachowaniu coś niepokojącego,
  • urazy głowy, zmiany nowotworowe w obrębie mózgu – wpływają na pogorszenie koncentracji i dają inne objawy, nie zawsze oczywiste. Często np. już samo usunięcie guza pozwala zwalczyć wahania nastrojów.

Jak widzisz, czasem faktycznie wahania nastrojów są efektem bieżących przeżyć czy normalnych zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie. Zdarza się jednak, że to objaw poważniejszej choroby. W żadnym razie nie należy ich lekceważyć ani tym bardziej uczyć się z nimi żyć.

„Mam wahania nastroju” – co robić?

Jak już wspominaliśmy, warto poszukać pomocy w radzeniu sobie z częstymi wahaniami nastrojów. Nawet jeżeli ich podłoże jest chorobowe, wymaga leczenia farmakologicznego czy nawet hospitalizacji, dobrze jest wesprzeć ten proces psychoterapią. W Wołominie, w Poradni psychologicznej Spokój w Głowie, znajdziesz zaufanych, doświadczonych specjalistów, pomagających w radzeniu sobie z silnymi wahaniami nastrojów.

Rozmowa, terapia, spotkania indywidualne lub grupowe, ćwiczenia, narzędzia – to wszystko sprawia, że zmiana nastroju nie będzie już dla Ciebie stresującym wydarzeniem, lecz wyzwaniem, z jakim uda Ci się zmierzyć. W tym przypadku nie warto eksperymentować samemu, np. z suplementami czy lekami dostępnymi bez recepty. Szybko mogą uzależnić! Znacznie rozsądniej jest oddać się w ręce specjalistów.

Autor: Monika Chrapinska-Krupa

Wpisy o podobnej tematyce

Zespół Poradni Psychologicznej Spokój w Głowie

Wewnętrzny niepokój – jak sobie radzić?

Monika Chrapinska-Krupa

Wypalenie zawodowe – jak sobie radzić?

Monika Chrapinska-Krupa

Depresja – jak pomóc osobie z depresją?