Zazwyczaj ostatnią rzeczą, o której myśli się w kontekście wychowywania dziecka jest zapewnienie mu wsparcia psychologicznego przez specjalistów. Oczywiście nie wszystkie dzieci go wymagają, jednak coraz częściej zdarzają się przypadki, w których występuje wyższa tego konieczność. Problem w rozwoju malucha nie zawsze uda się zlokalizować rodzicom. Warto więc brać pod uwagę opinie ludzi z zewnątrz, mających bezpośredni kontakt z synem lub córką. Mowa tutaj o dalszej rodzinie, opiekunach czy nauczycielach, którzy zaraz po rodzicach spędzają z pociechą najwięcej czasu.

Obecnie, dzieci są niemalże otaczane bodźcami, mogącymi mieć wpływ na ich kondycję psychiczną. Widząc, że coś jednak zmierza w innym kierunku niż powinno, trzeba natychmiast działać i skorzystać ze wsparcia psychologicznego u osób fachowo zajmujących się psychologią dziecięcą.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u psychologa?

Pierwsze spotkanie z psychologiem bywa zazwyczaj mocno stresujące dla osób dorosłych, więc trzeba pomyśleć, co musi przeżywać wtedy młoda istota. Bardzo często pierwsza wizyta odbywa się bez udziału samego dziecka, a przeprowadzany jest wyłącznie wywiad z jego rodzicami. Specjalista wypytuje o powód wizyty, zauważone problemy i trudności, przez które rozwój pociechy stał się tak utrudniony. Dopiero na tej podstawie uda się określić plan całej terapii, składającej się z określonej liczby wizyt.

Samo spotkanie z dzieckiem powinno odbywać się już raczej bez obecności rodziców. Tylko to będzie w stanie skłonić pociechę do nawiązania rozmowy i obniży stres. Kilka pierwszych spotkań ma na celu wyłącznie nawiązanie przyjacielskiej relacji między specjalistą, a młodym pacjentem. Różnego rodzaju gry, zabawy czy łamigłówki mają mocno zacisnąć ich więź po to, by w późniejszym czasie dziecko mogło zaufać osobie prowadzącej terapię.

Psycholog bardzo stopniowo wdraża w elementy rozrywki rozmowę, w której zaczyna wypytywać w zależności od wieku o szkołę, kolegów czy różne zmartwienia. Nie robi tego oczywiście w sposób nachalny, a jedynie zadaje spokojne pytania skłaniające pociechę do odpowiedzi.

 

psycholog dziecięcy pomoc

W jakich przypadkach psycholog jest potrzebny?

Bezapelacyjnie, pomoc psychologa dla dzieci jest potrzebna w momencie, gdy młode istoty trwale na coś chorują. To jedyny ratunek, który pomoże im się nie załamać przy sytuacji, w której rozwijają się one inaczej niż wszystkie dzieci. Nie jest to jednak jedyny powód. Niekiedy powodem skłaniającym do odwiedzenia psychologa dziecięcego jest również niepokojące zachowanie pociechy. Rozumie się przez to nadmierne zamknięcie w sobie i nienadążanie za rozwojem rówieśników. Często zdarza się, że jest to spowodowane nękaniem w szkole, o którym maluch nie za bardzo ma ochotę mówić rodzicom.

Całość terapii kończy się zazwyczaj spotkaniem podsumowującym, na którym zazwyczaj stawiana jest diagnoza i zalecenia dotyczące dalszych czynności. Psycholog w żaden sposób nie rozlicza rodzica z metod wychowawczych oraz nie wytyka mu jakichkolwiek błędów. Warto jednak liczyć się ze zdaniem takiego specjalisty, gdyż dzięki swojemu doświadczeniu, być może uratował on setki dzieci przed problemami psychicznymi.

Autor: Redakcja partnera